Na Havaji vybuchla sopka. Lidé prchají před lávou

Největší z Havajských ostrovů nesoucí jméno Havaj vyhlásil kvůli erupci sopky Kilauea stav ohrožení. Výbuchu předcházelo několik silných zemětřesení. Láva teď teče do obytných oblastí. Úřady zatím evakuovaly na 1 700 obyvatel.
Erupce havajské sopky Kilauea vyhnala z domovů tisíce lidí
Erupce havajské sopky Kilauea vyhnala z domovů tisíce lidí
AP

reklama

Sopka Kilauea nezůstala dlužna svému jménu. V havajštině totiž slovo kilauea znamená „stříkat“ nebo „hodně se rozšiřovat“. A to vulkán, který patří k nejaktivnějším na světě, dělá opravdu často. Poslední erupce ale místním pořádně komplikuje život. Láva ze sopky totiž míří do obytných oblastí a spaluje vše, co ji přijde do cesty.

Evakuováno bylo už na 1 700 obyvatel v okolí vulkánu. Ti teď s napětím čekají, co se stane s jejich domy. „Bylo to, jakoby přímo vedle vás někdo velice hlasitě hrál na basovou kytaru, opravdu jste mohli cítit tu sílu,“ popsala pro BBC erupci sopky svědkyně Maija Stenbacková. „Ta barva lávy a ten zvuk, bylo to něco neuvěřitelného,“ pokračovala Havajanka, která žije v bezprostřední blízkosti vulkánu. Úřady ji i s celou rodinou evakuovaly do bezpečí.

 

O vážnosti situace na Havaji svědčí i slova guvernéra, který oznámil zapojení záložáků z Národní gardy. Ti by měli pomoci s evakuací dalších tisíců lidí. Nikdo totiž zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho bude Kilauea chrlit lávu.

Na erupci vulkánu byly havajské úřady dobře připraveny. Neklamné znaky předpovídající výbuch, jako například série zemětřesení nebo zhroucení se sopečného kráteru, se objevovaly po celý týden. Obyvatelé v okolí tak o možnosti evakuace věděli s dostatečným předstihem.

Láva ze sopky Kilauea
Autor: AP Láva ze sopky Kilauea

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!