Na hory je zásadní pojištění odpovědnosti. I na české! Proč? A jak ho lze sjednat?

Nejenže se můžete zranit vy, ale na sjezdovce se snadno stane, že někoho srazíte a způsobíte zranění jemu...
Lyžování
Lyžování
pixabay.com

reklama

Podle statistik pojišťoven bývá větší počet pojistných událostí za způsobenou škodu především v zimních měsících. Důvod? Řada lidí vyráží lyžovat na hory a na sjezdovce se velmi snadno stane, že dojde k úrazu. A poškozený má pak právo domáhat se odškodnění za způsobenou újmu. To pak řeší pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě. "Tohle připojištění se využije v případě, kdy při lyžování srazíte druhého lyžaře a on se po vás domáhá odškodnění," potvrzuje finanční odborník Zbyněk Laisek. V lepších případech skončí srážka jen zlomenou rukou nebo nohou, i tak je ale třeba uhradit bolestné nebo například výpadek příjmů za dobu léčení.

Pojistka i na víkend

Pojistku je přitom vhodné mít sjednanou, i když jedete lyžovat jen na víkend. „Kompenzace škody může být zejména u škod na zdraví vysoká. Poškozený může uplatnit řadu nároků včetně náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně i po jejím ukončení, ušlý zisk u OSVČ, náhradu nákladů spojených s péčí o zdraví či domácnost a mnoho dalších,“ říká Marcela Machová z České asociace pojišťoven. Jeden příklad z archivu pojišťoven za všechny: Stalo se, že lyžař srazil na sjezdovce nechtěně jiného lyžaře. Srážka způsobila poškozenému několikanásobnou zlomeninu žeber s proražením plíce a komplikované zlomeniny dolních končetin. Poškozený nárokoval bolestné, náklady na péči o poškozeného a náhradu ztráty na ušlém zisku. Celková škoda představovala 780 000 korun.

Jak si pojištění odpovědnosti sjednat

Pojištění odpovědnosti můžete mít sjednané v rámci pojištění domácnosti, pak chrání nejen vás osobně, ale i členy vaší rodiny. „Vyjde jen na několik stokorun ročně, většina lidí se vejde do 500 korun, přitom spolehlivě chrání nejen před důsledky škod způsobených při sportu, ale i v jiných situací, kdy svou neopatrností poškodíme cizí zdraví nebo majetek,“ doplňuje Marcela Machová. Takto jste chráněni v České republice.

Za následky způsobených škod plně odpovídáte nejen na českých horách, ale i v zahraničí. Tam jsou škody dokonce „dražší“, než na našich horách. Vyrážíte-li na lyže nebo snowboard například do Rakouska, Itálie či Švýcarska, je pojištění odpovědnosti podle Marcely Machové doslova nutností.

Pojištění na hory je podle odborníků důležité...
Autor: pixabay.com Pojištění na hory je podle odborníků důležité...

Modrá karta nestačí

Do ciziny je potom vhodné připojistit se v rámci běžného komerčního pojištění na cesty, které odborníci doporučují sjednat i kvůli možnému vašemu úrazu. Není na místě tolik spoléhat na evropský průkaz pojištění (i když i s touto kartičkou máte právo na ošetření ve státech EU, EHP, Švýcarsku, v Makedonii a Srbsku). V horských oblastech totiž fungují převážně soukromí lékaři, kteří nejsou napojeni na stát a jejich zákroky tak musí zaplatit pacient. V případě uzavřeného cestovního pojištění ale pak hradí výlohy za zraněného pojišťovna. Cena pojištění léčebných výloh a odpovědnosti pro dospělého na třídenní lyžařský pobyt v Rakousku se napříč trhem pohybuje zhruba od 100 do 250 korun.

Výlohy za léčení nejsou zanedbatelné. "Například pobyt na ARO v Rakousku stojí denně 50 tisíc korun. Pokud pro vás musí přilétnout vrtulník a odvézt vás, tak ta cena přesahuje 100 tisíc korun," říká Zbyněk Laisek. Ve většině zemí se také za lékařské ošetření platí minimálně spoluúčast, která může být hrazena z cestovního pojištění, stejně jako náklady na hospitalizaci a poplatky za předpis léků, které by jinak lékař vyžadoval v plné výši (podle pravidel v dané zemi EU).

V zahraničí pomůže asistence

I pokud budete mít sjednané pojištění odpovědnosti, buďte v případě nehody opatrní. Pokud se něco stane, zajistěte si svědky události a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Mohlo by se stát, že po vás poškozený bude požadovat vše zaplatit, a vy vše svým podpisem potvrdíte. I proto je vhodné mít uzavřené komerční cestovní pojištění kvůli asistenční službě, na kterou se můžete obrátit, kdykoliv potřebujete, a operátor vám v rodném jazyce poradí, co a jak je nejlepší v dané situaci udělat. Tuto službu oceníte v zahraničí. Limit pojistného plnění u komerčního pojištění by se pak měl pohybovat alespoň kolem dvou milionů korun.

Ivana Kropáčková​

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!