Na inauguraci prezidenta Zemana chyběli někteří hejtmani a rektoři. Proč?

Mezi stovkou pozvaných poslanců, senátorů a dalších hostů, chyběli někteří rektoři a hejtmani. Nebyla to chyba, ale záměr. Pozvánku nedostali lidé, kteří měli s Hradem spory nebo při prezidentské volbě podpořili protikandidáta Drahoše. Například ze třinácti českých hejtmanů Zeman nepozval pět.
Na inauguraci prezidenta Zemana chyběli někteří hejtmani a rektoři
Na inauguraci prezidenta Zemana chyběli někteří hejtmani a rektoři
archiv FTV Prima

reklama

Mezi stovkou pozvaných poslanců, senátorů a dalších hostů, chyběli někteří rektoři a hejtmani. Nebyla to ale chyba, byl to záměr. „Je třeba pro mě záhadou, proč tady není nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Proč včas nebyli pozváni všichni rektoři veřejnoprávních universit v České republice,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima například 1.místioředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.  

Podle předsedy Poslanecké sněmovny se jedná o hradní kompetenci. „Rozesílání těch pozvánek má na starosti hradní protokol. Sněmovna vždycky byla konsultačním místem toho seznamu,“ upřesnil Radek Vondráček (ANO). „Pan předseda Vondráček se asi spokojil s tím, že hold pan prezident někoho má radši, někoho méně. A ty hosty prostě zve on a on pan Vondráček pouze podepisuje,“ upozornil zase místopředseda strany STAN Vít Rakušan.

Miloš Zeman

Miloš Zeman: Muž vzestupů, pádů i velkých návratů

Nepozvaným hejtmanům byla doručeno dodatečná pozvánka

Pozvánku nedostali lidé, kteří měli s Hradem spory nebo při prezidentské volbě podpořili protikandidáta Drahoše. Ze třinácti českých hejtmanů Zeman nepozval pět. Předseda poslanecké sněmovny narychlo rozeslal elektronické pozvánky nepozvaných hejtmanům a rektorům, ti ale nakonec stejně nepřišli. „Dodatečně zaslanou pozvánku nejen mě, ale dalším hejtmanům, považuji za velmi symbolické gesto. Přijde mi to jako vysloveně nevhodné a poměrně nekorektní,“ vysvětlil hejtman Královehradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Od předsedy Poslanecké sněmovny dostal ve středu odpoledne dodatečné pozvání i pardubický hejtman Martin Netolický. Ten je ale na dlouho plánované dovolené a jak sám řekl, pozdní pozvání i tak z principu odmítl.

„Což já považuji za správné, protože zase když vám Hrad pošle přes Sněmovnu takovéhle gesto, tak bych v tom viděl možná nějakou servalitu,“ dodal předseda strany Piráti Ivan Bartoš. Snažili jsme se zjistit přímo od mluvčího prezidenta, jakým klíčem se vybírali hosté na slavnostní shromáždění. Nedostali jsme ale zatím odpověď. Není to poprvé, co kancelář prezidenta nepozvala rektory na významné události. Například při předávání vyznamenání 28. října.

reklama

reklama