Na kole se zraní tisíce lidí. Jak nehodě předejít a jak řešit následky?

Podle celosvětových statistik jsme na předních místech v počtech vážných (i smrtelných) zranění na kolech či in-line bruslích. A sezona je v plném proudu…
Na kole se ročně zraní tisíce cyklistů...
Na kole se ročně zraní tisíce cyklistů...
iStock

reklama

Pojišťovny ročně řeší tisíce pojistných událostí souvisejících se zraněním cyklistů nebo bruslařů. Končetiny to odnáší nejvíc, nejvážnější jsou ale poranění hlavy. „Ročně evidujeme cirka 15 tisíc úrazů, které se stanou na kole nebo in-line bruslích,“ říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. V České pojišťovně také každoročně řeší na dva a půl tisíce úrazů, které souvisí s cyklistikou. Smrtelné následky má cyklistika i u pojištěnců Allianz: „U bruslařů to není tak hrozné, protože tam jsou to většinou odřeniny nebo zlomeniny, ale u cyklistů… tam jde bohužel nejen o odřeniny, ale o trvalé následky nebo o smrt,“ komentuje statistiky mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Přilba je důležitá, ale riskantní chování nezachrání

Jen pro představu: Například za předminulý rok zemřelo 68 cyklistů, a 82 procent z nich nemělo přilbu. „Nošení přilby má své opodstatnění a pomáhá chránit to nejcennější, co máme, tedy náš život. Není však všespásná,“ myslí si mluvčí ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Odborníci tak upozorňují na daleko větší nebezpečí. A tím je pro cyklistu zejména on sám a jeho chování na kole. Mnoho lidí nepřiměřeně riskuje v domnění, že s helmou se jim nemůže nic stát. Je proto důležité chovat se při jízdě maximálně zodpovědně. Kromě helmy, která je povinná pro děti do 18 let, je vhodné, zejména právě u dětí, nosit také chrániče. Neměli byste také zapomínat na pravidelnou údržbu kola a opět u dětí (a nejen u nich) také na to, abyste dobře znali dopravní předpisy.

Finanční náplast na úraz

Ačkoliv je ze všeho nejdůležitější prevence, nezapomínejte ani na úrazové pojištění, které případný úraz pokryje finančně. Úrazové pojištění může být sjednáno samostatně nebo jako součást životního pojištění. U dětí bývá úrazové pojištění často automatickou součástí životní pojistky jednoho z rodičů.

Jak nahlásit případný úraz a dosáhnout vyrovnání

1. Zajistěte si všechny lékařské dokumenty

Pojišťovna potřebuje všechny zásadní dokumenty o vaší léčbě, aby mohla úraz co nejlépe posoudit. Ideální bude, když se lékaři připomenete při přebírání dokumentace o léčení. Je možné, že s tím bude i váš lékař počítat. Budete potřebovat všechny lékařské zprávy, ve kterých je uvedena přesná diagnóza včetně popisu úrazu i detailů viditelných následků (hematomy, otoky apod.), dokumenty z průběhu rehabilitace, propouštěcí zprávy z nemocnice atd.

2. Úraz nahlaste pojišťovně

Nejdřív si zjistěte, jaká je lhůta na odevzdání všech potřebných dokumentů o vašem úrazu, a případně jaké k tomu musíte ještě vyplnit formuláře. Jakmile budete mít vše potřebné u sebe, předejte všechny dokumenty pojišťovně, a to osobně, poštou, nebo e-mailem. Ověřte si předem u pojišťovny, zda akceptuje všechny možné formy komunikace. „Stačí v podstatě po vyléčení toho úrazu předat pojišťovně veškeré doklady, a na základě těch dokladů, tedy lékařských zpráv, a třeba doby léčené pak pojišťovna vyplatí pojistné plnění,“ vysvětluje Milan Káňa. A co víc – nahlásit dokonce můžete až dva roky starý úraz.

Rozhodují oceňovací tabulky

Ve své úrazové pojistce máte sjednáno denní odškodnění za každý den léčby úrazu a odškodnění pro případ trvalých následků či smrti. Na jaké odškodnění máte v případě úrazu nárok a kolik vám pojišťovna z úrazové pojistky vyplatí, se bude odvíjet podle takzvaných oceňovacích tabulek. Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidelně je aktualizuje. Tabulky popisují všechny druhy trvalých následků s přiřazeným procentem rozsahu poúrazového poškození. Rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami nebývají velké.

Pozor na alkohol

Jestli jste však zvyklí se během projížďky posilnit alkoholem, dost riskujete: „Cyklisté by si měli uvědomit, že to jejich kolo je standardní dopravní prostředek, a jestliže budou mít nehodu i s úrazem, tak k tomu musí zavolat policisty. Policisté přijedou, dají jim dýchnout, pak se to objeví v protokolu, ten se dostane do pojišťovny a vlastně sami se tak ‚vyoutují‘ z možnosti, aby dostali něco zaplaceno,“ varuje Václav Bálek.

Úraz v zahraničí?

Vaše úrazové pojištění by mělo být většinou platné i mimo území naší republiky. Doporučujeme ale ověřit si před zahraniční cestou, zda se vztahuje na konkrétní země, do kterých se chystáte. Navíc úrazové pojištění kryje odškodnění vás jako pojištěné osoby, nekryje ale vůbec léčebné výlohy, ošetření a transporty, které v souvislosti s vaším úrazem mohou nastat v zahraničí. A mohou být velice nákladné. Proto je při cestách do zahraničí vhodné nezapomenout ani na cestovní pojištění.

reklama

www.porovnej24.cz

reklama