Na kongresu ODS vyzvali vládu, aby reagovala na negativní dopad „Evropského zeleného údělu“

Občanští demokraté si na svém 29. kongresu zvolili staronové vedení. Předsednictví obhájil Petr Fiala, 1. místopředsedou byl zvolen Zbyněk Stanjura a předsednictvo doplnili Martin Baxa, Martin Kupka, Alexandr Vondra a Miloš Vystrčil.
Nové vedení ODS
Nové vedení ODS
foto ODS

reklama

Delegáti na kongresu přijali několik usnesení

ODS vyzývá vládu České republiky, aby aktivně usilovala o snížení negativních dopadů tzv. Evropského zeleného údělu na český průmysl, podniky a zvláště pak na zranitelné regiony.

ODS považuje podporu rodinných farem za základní předpoklad pro zlepšování stavu českého zemědělství a životního prostředí na venkově, za předpoklad pro zvýšení kvality půdy a její schopnosti zadržovat vodu v krajině.

Pokládá za důležité zvýšit zájem o občany žijící na venkově. Za klíčové pro zastavení vylidňování venkova považuje podporu drobných živnostníků, výstavbu dopravní infrastruktury na venkově, dostupné školství a rozvoj sociálních, zdravotních a kulturních služeb, které vláda ANO, ČSSD a KSČM likviduje.

ODS s obavami sleduje narůstající projevy antisemitismu, pravicového, ale i levicového a také muslimského, napříč EU a považuje tento vývoj za hrozbu. ODS odmítá jakoukoli toleranci takovým projevům. Izrael byl, je a musí zůstat jedním z nejbližších spojenců a přátel ČR.

Některé reakce politických stran. Adamová: S TOP 09 proti agrosocialistické vládě

Ivan Bartoš za Piráty gratuloval předsedovi Petru Fialovi k obhájení pozice ve vedení ODS. „Těším se na další spolupráci tam, kde se naše programy a řešení otázek potkávají a na vysokou míru věcnosti tam, kde se naopak rozcházejí a kde probíhá ona zdravá soutěž politických ideí," píše v blahopření předseda Pirátů.

Rovněž předsedkyně další opoziční strany, předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová, blahopřála Petru Fialovi k obhajobě postu předsedy ODS. Vyjádřila přání obou stran na spolupráci (nejen) v senátních volbách. Dále uvedla: „Ač nás mnohé odlišuje, nacházíme i řadu průsečíků v programech našich stran a víme, že budoucnost je třeba začít řešit už teď. Na kongresu ODS jsem hovořila o tom, že snad brzy budeme moci lidem představit spolupráci na senátních kandidátech i v některých krajích. Naším společným úkolem za 2 roky je zbavit Českou republiku agrosocialistické vlády s komunisty v zádech a začít řešit výzvy 21. století.“

Na rozdíl od opozice reagoval negativně na kongres ODS předseda ČSSD Jan Hamáček, který Fialovi ani nepopřál ke znovuzvolení a místo toho vzkazuje lidem, že podle projevu předsedy ODS „stále platí přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Pamatujete na zvyšování daní nebo propouštění, protože ODS neměla na své sliby?“ Navíc dodal: „Stranu, která má ambici vládnout v této zemi, rozhodí volba 1. místopředsedy tak, že zruší programovou diskusi v obavě, že delegáti utečou domů...“

Za KSČM svérázně gratuloval předseda strany Vojtěch Filip: „Petr Fiala byl jediným kandidátem, i tak gratuluji k volbě, nejde o překvapení. Patrně se nezmění domácí ani zahraniční politika ODS, kterou známe, nadbíhání zahraničnímu kapitálu a poklonkování v USA. Přeji této straně spíše širší názorovou koncepci a ochotu k vnímání i podnětů oponentů. Myslím, že by to bylo přínosné nejen pro ODS, ale i celou naši veřejnost.“

Václav Klaus ml. (Trikolóra) řekl v rozhovoru s Jaromírem Soukupem ještě před volbami, že se k ODS vyjadřovat nebude: „Je to jinej gang. Moje přání je, ať vládne pan Fiala s paní Udženijí i nadále a přeji jim hodně zdraví.“

Další reakce budeme doplňovat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!