Na Libyjce útočí koronavirus i granáty. Navíc je sužuje uzavírání vody a výpadky proudu

Obyvatelé libyjského Tripolisu nemají klid ani při sledování televizních zpráv, když slyší vzdálené sporadické výbuchy granátů při ostřelování města. Navíc přestala téct voda a lidé se ji s kanystry museli vydat hledat.
Libye a válka v době koronaviru. Na snímku vojáci Haftarových milicí
Libye a válka v době koronaviru. Na snímku vojáci Haftarových milicí
foto twitter M_LNA

reklama

Zemi hrozí šíření nákazy koronavirem a do toho se západní a jižní část země ocitla bez proudu, včetně mnoha částí hlavního města.

Od loňského roku probíhá válečná operace „Volcano of Rage“ vedená Sarrádžovou vládou národní dohody proti Haftarovým milicím, které obklopují a ostřelují hlavní město Tripolis. Milicím (Libyan National Army - LNA) se sice úspěšně podařilo ovládnout nejen celý východ a sever země až po Tripolis, ale podnikají záškodnické akce jako je uzavírání přívodu plynu v oblasti Sidi al-Sayeh. Útokem přerušili dodávky elektřiny pro celý západ Libye a navíc se jim podařilo uzavřít jeden z dvou plynovodů Great Man Made River, který zásobuje celou západní oblast. To jsou již velké ztráty. Vše má být údajně pomsta milicí za to, že vláda v Tripolisu zastavila produkci a vývoz ropy, což znamenalo ztrátu 4 miliard dolarů.

Boj o Tripolis se odehrává na jeho předměstí

Schyluje se k rozhodující bitvě o Tripolis? Erdogan vyšle v lednu své vojsko do Libye

Společnost General Electricity Company upozornila, že uzavírání plynovodů ze strany LNA může znamenat nejen nemožnost výroby elektřiny, ale do potíží se stabilitou a bezpečností se dostane celá libyjská elektrická přenosová soustava. Vláda v Tripolisu to označila za součást válečné Haftárovy taktiky. Stejné problémy jako hlavní město mají města na západě Libye a zřejmě nestačí ani pomoc Turecka, které al-Sarrajovi posílá své žoldnéře a výzbroj.

Humanitární koordinátor Organizace spojených národů pro Libyi Yacoub El Hillo uvedl, že přerušení dodávek vody ohrožuje v Tripolisu a okolních městech život kolem dvou milionů lidí, z toho je 600 tisíc dětí.

„V tuto chvíli, kdy Libye bojuje s pandemií COVID-19, je přístup k vodě a elektřině více než kdy jindy důležitý k záchraně lidí. Proto jsou takové sobecké činy, které jsou kolektivním trestem milionům nevinných lidí, odporné a okamžitě se musí zastavit,“ prohlásil El Hillo.


 

reklama

reklama