Na lodi Diamond Princess kotvící v Japonsku zemřel čtvrtý člověk

V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let. Pozornost světa přitahují oběti koronaviru v Itálii či v Íránu! Češi kupují roušky a desinfekční gely na ruce.
Takhle to vypadá na mnohých veřejných úřadech v italském Miláně - zavřeno
Takhle to vypadá na mnohých veřejných úřadech v italském Miláně - zavřeno
ČTK/ABACA/IPA/ABACA

reklama

Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.

Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena. Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató dnes podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her. 

Jižní Korea ohlásila 60 nových případů nákazy koronavirem

Jižní Korea dnes ohlásila 60 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo 893 lidí, z nichž osm onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo, napsala agentura AP.

Předchozí bilance za neděli, ohlášená v pondělí, činila 161 nových případů a dva mrtvé s celkovým počtem sedmi obětí. Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

V pondělí americký ministr zahraničí Mark Esper podle AP oznámil, že kvůli nákaze USA a Jižní Korea zvažují omezit společná vojenská cvičení. Esper dodal, že je přesvědčen, že velitelé naleznou způsob, jak ochránit jednotky a jak zároveň zajistit plnou připravenost na obranu této asijské země.

V pondělí v Číně podlehlo koronaviru dalších 71 lidí

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2663 lidí, za pondělí se tak bilance zvýšila o 71 mrtvých. Dnes to podle agentury Reuters oznámily čínské úřady.

Takřka všechny případy pondělních úmrtí s výjimkou dvou hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Drtivá většina obětí, konkrétně 56, připadá na chu-pejskou metropoli Wu-chan. Pro srovnání, v neděli v pevninské Číně podlehlo nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, 150 lidí.

V pondělí čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 508 nových potvrzených případů, v neděli jich bylo 409. Celkem se zde dosud nakazilo 77 658 lidí. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v pondělí to bylo 499 případů.

Pozornost světa přitahují oběti koronaviru v Itálii či v Íránu

Skokový nárůst počtu obětí a nakažených novým koronavirem hlásí v Íránu či v Itálii, české Ministerstvo zahraničních věcí kvůli tomu varovalo před cestami na sever evropské země. Evropská unie však žádná cestovní omezení nechystá. Celkový počet obětí po celém světě je přes 2600, drtivá většina jich je v Číně. Šíření koronaviru má nadále dopady na asijský trh, pokles akcií zaznamenaly i evropské trhy.

Na vyhlášení pandemie nového koronaviru je nicméně ještě brzy, řekl dnes odborník Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse zatím nejsme svědky nekontrolovaného celosvětového šíření viru provázeného značným počtem úmrtí a epidemii koronaviru je stále možné porazit.

V Íránu vzrostl počet obětí nákazy z 12 na 50, uvedla íránská polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, podle íránských státních médií je však mrtvých pouze 12 a nakažených 60. Většina případů nákazy se soustřeďuje do města Kom. Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, tam zanesli podle íránských úřadů lidé, kteří přicestovali z Číny. Infekce se ale již rozšířila i do dalších íránských měst, včetně nedaleké metropole Teheránu.

První případy nákazy oznámilo několik zemí Blízkého východu, například Irák, kde testy přítomnost viru potvrdily u íránského studenta. V Kuvajtu jsou nakaženi tři lidé, kteří navštívili Írán, a rovněž v Bahrajnu onemocněla osoba, která přijela z Íránu. Onemocněly i dvě ženy v Ománu, které se nedávno vrátily z Íránu, jejich stav je však stabilní. Prvního pacienta s potvrzeným novým typem koronaviru oznámily rovněž afghánské úřady, nemocný je v západní provincii Herát, jež sousedí s Íránem.

Šíření viru v evropské zemi obnovilo zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce

Úřady evropských zemí však znepokojil hlavně vývoj v Itálii, kde úřady dnes ohlásily novou bilanci sedmi mrtvých a přes 220 nakažených, převážně v Lombardii a několika dalších regionech na severu země. Země sousedící s Itálií se však zatím nechystají uzavřít hranice a proti cestovním omezením v rámci Schengenského prostoru se vyslovila i Evropská unie.

Rakousko, které o víkendu přerušilo vlakové spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk, jej znovu obnovilo. Maďarsko nicméně oznámilo, že začne kontrolovat na letištích v Budapešti a Debrecínu cestující přilétající z Itálie.

Cesty na sever Itálie nedoporučilo české Ministerstvo zahraničních věcí, které české občany upozornilo, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény. V případě výskytu koronaviru v Česku mohou místní úřady uzavřít města či obce podobně jako v Itálii, upozornil dnes český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Situace v Itálii ovlivnila i akcie na evropských trzích, které zažívají nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Ceny klesají zejména v Itálii, sousední Francie ale například zaznamenala o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo. Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie nového typu koronaviru téměř jistě dostane do recese.

iPrima/ČTK 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!