Na Maledivách mají první „polozatopené“ podmořské muzeum na světě

Maledivy jsou již dlouho spojovány s jedinečným podmořským dobrodružstvím. Nyní je v blízkosti maledivských korálů k dispozici další atrakce: první z části zatopené muzeum na světě umístěné v atolu Shaviyani. Součástí je asi třicet cementových soch, které jsou podle jejich tvůrce určeny jak očím divákům, tak mořskému ekosystému.
Coralarium
Coralarium
@tiyatrolarcomtr / Twitter

reklama

Podmořský park soch a námořní svatostánek nazyvaný Coralarium je výsledkem spolupráce mezi Fairmont Maledivy Sirru Fen Fushi a britským umělcem a environmentálním aktivistou Jasenem deCaires Taylorem.

 „Coralarium je místem zachování, konzervace a vzdělání. Společně s rezortem všichni doufáme ve zvýšení povědomí o nutnosti ochrany maledivských korálových útesů,“ citoval Taylora web CNN.

Muzeum, které je umístěné uvnitř laguny asi padesát metrů od pláže resortu, je domovem zhruba třiceti soch, jež všechny představují reálné lidi. Sochy jsou umístěny ve třech úrovních. Řadě z nich vede kolem nohou trs kořenů, což má být inspirace původními druhy hub a banyánů (druh stromu) na těchto ostrovech.

Časem se má muzeum stát součástí podmořské říše

Díky umístění instalace v zóně odlivu, což je oblast při odlivu odkrytá a naopak při přílivu zatopená, stráví krychle ohraničující „galerii“ stejně jako řada soch část dne nad vodou. Díky tomu si toto dílo mohou vychutnat nejen lidé při potápění a šnorchlováni, ale dokonce i ti, kteří jen volně procházejí po pláži.

Britský umělec přitom maledivské plastiky vytvořil stejně tak pro lidi jako pro mořské živočichy. Aby zajistil, že jeho práce poskytne mořskému životu domov, zkonstruoval také 200tunovou strukturu galerie z pH neutrální nerezové oceli, zatímco sochy jsou vyrobeny z tzv. námořního cementu. Časem by mořské řasy měly pokrývat cement a galerie by měla být považována za součást podmořské říše.

reklama

reklama