Na palubě zříceného ukrajinského letounu zemřely celé rodiny. Nejmladšímu pasažérovi byly necelé dva roky

Pád ukrajinského letadla ukončil život 176 lidem. Na palubě letadla zemřelo celkem 15 dětí. Mezi nimi byli například bratři Erik a Emil, kteří z Teheránu cestovali spolu se svými rodiči. Během chvíle tak přišla o život celá švédská rodina. Stejný osud potkal také kanadské rodiče a jejich dvě dcery. Nejmladšímu účastníkovi letu nebyly ještě ani dva roky.

Z temnoty íránské tragédie vyplouvají na povrch informace o jednotlivých pasažérech osudného letu ukrajinských aerolinií. Neštěstí nepotkalo jen jednotlivce a páry, ale i celé rodiny. Na palubě letadla cestovali například manželé Reheleh (†37) a Mikael (†40) Lindbergovi se svými dvěma syny Emilem (†7) a Erikem (†9).

V letadle zemřela také čtyřčlenná rodina z kanadského Edmontonu. Pedram Mousavi (†47) pracoval se svojí ženou Mojan Daneshandovou (†43) na univerzitě v Albertě. V letadle s nimi cestovaly i jejich dvě dcery Daria (†14) a Darina (†10). Celkem při neštěstí zemřelo 15 dětí, včetně miminka narozeného v roce 2018.

Velice smutný je i osud kanadských novomanželů Arashe Pourzarabiho (†26) a Pouneh Gourjové (†25). Ti se vraceli do Edmontonu poté, co se v Íránu vzali. Oba studovali počítačovou techniku na univerzitě v Albertě. Celkově je mezi oběťmi mnoho lidí s kanadsko-íránskými kořeny, kteří se vraceli do Kanady po zimních prázdninách, které trávili s příbuznými v Íránu.

Kromě už zmíněné univerzity v Albertě přišly o své studenty také univerzity ve městech Guelph, Londýn (v kanadské provincii Ontario) a Waterloo (rovněž provincie Ontario). Hned o 12 bývalých studentů pak přišla univerzita Shafif v Teheránu.

Jedním z absolventů, který cestoval v havarovaném stroji, byl také Mehdi Eshaghian, absolvent Technologické univerzity v Teheránu, který se v roce 2018 přesunul do Kanady, aby tam pokračoval v postgraduálním studiu. Do Íránu přijel navštívit svoji rodinu. „Všichni jsme velice smutní. Příští týden by mu bylo 25. Byl milý, skromný a láskyplný,“ popsal Mehdiho pro CNN spolužák a dlouholetý kamarád Ali Mazaheri.

Svého studenta oplakává také Královská univerzita v anglickém Londýně. Pětatřicetiletý Saeed Tahmasebi Khademasadi měl blízko k titulu PhD, zároveň pracoval jako inženýr ve známé mezinárodní stavební firmě. „Jsme hluboce zarmouceni touto tragickou zprávou. Saeed byl skvělý inženýr s nadějnou budoucností. Jeho přínosy do systémového inženýrství si vysloužily respekt od všech, kteří s ním pracovali, a budou pro společnost přínosem i v nadcházejících letech. Byl to laskavý, skromný a velkorysý kolega a blízký přítel mnoha lidí v naší komunitě. Naše myšlenky jsou se Saeedovou rodinou, přáteli a kolegy, stejně jako se všemi, kteří jsou touto tragédií zasaženi. Vyjadřujeme jim upřímnou soustrast,“ stojí v prohlášení, které od univerzity získala stanice CNN.

Příčiny středeční letecké tragédie zatím nejsou známy. Vyšetřování převzaly íránské úřady. Pomáhat jim budou ukrajinští specialisté. Podle prvních zjištění vyšetřovatelů mělo letadlo problémy už při vzletu a piloti se snažili vrátit zpět na letiště. Jako nejpravděpodobnější příčina se proto jeví technická závada. Vyloučeny ale zatím nebyly ani jiné verze.

Tagy: