Na policisty v Paříži útočil rodilý Alžířan, kterého v minulosti ocenila EU za článek o diskriminaci

Situace těsně po útoku
Situace těsně po útoku
Facebook/CGTN Africa

reklama

Francouzská policie už identifikovala pachatele úterního útoku na policisty v Paříži. Kladivem je napadl 40letý rodilý Alžířan Farid Ikken. Zarážející je, že podle švédského listu Expressen v minulosti obdržel od Evropské unie ocenění za novinářský článek.

Ikken zaútočil kladivem na policisty hlídkující u slavné katedrály Notre-Dame v úterý odpoledne. Podle svědků při tom křičel: „To máte za Sýrii!“ Jeden z policistů utrpěl lehké zranění, sám útočník byl postřelen a skončil v nemocnici.

Vyšetřovatelé později u muže našli ještě dva kuchyňské nože. Podle francouzského kanálu LCI bylo při domovní prohlídce pachatele zajištěno video, na kterém Ikken přísahá věrnost Islámskému státu a přijímá odpovědnost za své budoucí akce. Agentura AFP pak uvádí, že sám útočník policistům potvrdil, že je „vojákem chalífátu“.

V tomto případě se podle všeho nejedná o vyloučeného jedince z okraje společnosti. Podle švédského deníku Expressen totiž ve Švédsku, kde žil, vystudoval mezi lety 2006 a 2010 na univerzitě ve Stockholmu obor žurnalistiky a poté se živil jako novinář na volné noze. V roce 2009 dokonce obdržel v rámci projektu Evropské unie „Společně proti diskriminaci“ ocenění pro novináře za svůj článek o migrantech ve Švédsku, kteří nemají nárok na zdravotní péči, a musí tak hledat lékaře, kteří je tajně ošetří.

EU Journalist Award – Together against discrimination! je klíčovou součástí kampaně Evropské komise „Za rozmanitost – proti diskriminaci“. Cenu každoročně získají v každé členské zemi ti novináři, jejichž práce přispívá k lepší informovanosti veřejnosti o výhodách rozmanitosti a boji proti diskriminaci v Evropě.

Expressen dále píše, že Farid Ikken po obdržení ceny prohlásil: „Je opravdu skvělé, že jsem získal toto ocenění. Jsem rád, že se tak důležitá témata, jako jsou rozmanitost a diskriminace, neřeší jen na národní úrovni. Je třeba za ně bojovat v celé Evropě.“ Dle výpovědí jeho učitelů pro Expressen zřejmě tehdy ještě nikdo netušil, jakým zvráceným způsobem Ikken svůj boj proti diskriminaci v budoucnu povede.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!