Na šéfa Evropského parlamentu navržen italský socialista David Sassoli. Vyzval k reformě Dublinských konvencí týkajících se azylové politiky

David Maria Sassoli je od roku 2009 europoslancem za italskou Demokratickou stranu, přičemž od roku 2014 byl místopředsedou Evropského parlamentu. Coby nástupce svého italského kolegy Antonia Tajaniho je pátým Italem v čele Evropského parlamentu. Vystudoval politologii a před svou politickou kariérou pracoval jako novinář ve Florencii a Římě. Aktuálně europoslanci volí 14 místopředsedů.
Evropský parlament ještě bude schvalovat summitem Rady EU navrhované kandidáty do čela předních institucí EU, kterými jsou do čela Evropské komise Němka Ursula von der Leyenová, do čela Evropské rady Belgičan Charles Michel, do čela Evropské centrální banky Francouzska Christine Lagardeová a coby vysoký zástupce pro zahraniční vztahy a bezpečnostní politiku Španěl Josep Borrell Fontelles.
V případě schválení všech navrhovaných do čela zmíněných institucí by novější a východněji položené členských země neměly svého zástupce v žádném z nejvyšších postů EU. To mnozí vnímají jako jistou disproporci v EU.
„Ženy představují 40 % z celkového počtu poslanců Evropského parlamentu. Je to dobrý výsledek, ale přejeme si větší zastoupení.“
„Budeme se snažit o změny v oblasti klimatických změn, migrace, digitálního rozvoje, naší pozice na světové scéně. Budeme se starat i o zaměstnanost mladých. To jsou zásadní témata před námi. Jestliže toto všechno máme zvládnout, potřebujeme nový způsob myšlení, odvahu, moudrost i pokoru. Musíme se navrátit zpět k duchu otců zakladatelů. Byli to lidé, kteří překonali nepřátelství z války, překonali nacionalismus a přinesli mír, demokracii, právní stát, rovnost a rozvoj v rámci evropské integrace.“
„Mnozí hovoří o tom, že tento projekt kolabuje, že dochází ke konfliktům. Naši občané ukázali, že věří tomuto krásnému projektu i nadále. Je to jediný projekt, který může zvládnout globální výzvy, kterým čelíme. Musíme být silní, abychom nadále pokrčovali v procesu integrace. Abychom změnili unii a učinili ji schopnou, aby přišla se silnou reakcí na potřeby našich občanů.“
„Hodnota lidského jedince, lidské důstojnosti, to jsou měřítka, vůči kterým porovnáváme své politické úsilí. Nikdo v Evropě se nemůže snažit zlikvidovat opozici. Jednáme na základě demokracie a svobodné volby. Nikdo nesmí být odsuzován za to, že má určité filozofické smýšlení, náboženské vyznání, mladí lidé musí cestovat, studovat, milovat a nalézat své partnery bez jakéhokoliv omezení. Nemůžeme nikoho vyčleňovat ze společnosti kvůli sexuální orientaci.“
„V Evropě tím či oním způsobem sociální smýšlení je součástí naší identity. Hospodářský model sociální tržní ekonomiky musí získat nový dech. Hospodářská pravidla musí respektovat životní prostředí a sociální rozměr.“
„Klimatické změny před nás staví zásadní rizika, ta jsou jasná. Musíme investovat do čistých ekologických technologií, abychom zareagovali na tisíce mladých lidí, kteří demonstrují v ulicích a kteří i zde nám připomínají, že neexistuje planeta B. Musíme také pracovat na rovnosti pohlaví, na genderové rovnosti, na větším zastoupení žen v politice, ekonomické i sociální sféře.“
„Ve světě bez pravidel nemůžeme existovat. Musíme pracovat na těch pravidlech. Musíme je vytvářet.“
„Krev mladých Britů byla prolévána na normandských plážích s cílem dosáhnout svobody… Sovětské tanky likvidovaly jarní povstání na východě Evropy. Máme morální povinnost, abychom se nezřekli své lidskosti… Jsme děti a vnuci těch, kteří nalezli protilátku na nacionalistickou degeneraci Evropy, která stravovala naši historii. Jsme Evropané, a protože všichni milujeme své země, i to znamená být Evropanem, ale ideologie nacionalismu nás vede nezvratně k zničujícímu konfliktu.“
„Řekl bych členům Evropské rady, že tento parlament cítí, že nastal okamžik, abychom diskutovali o reformě dublinské konvence. Většina tohoto parlamentu to navrhla během předchozího funkčního období.“
„Je to vaší povinností vůči evropským občanům, kteří požadují více solidarity mezi členskými státy. Dlužíte to také těm nebohým lidem s pocity humanity, kterou určitě nesmíme opomíjet, a která nás činí velkými v očích světa.“
Poznámka autora: vzhledem k nedostupnosti anglické verze projevu v době psaní článku, vycházel autor ze simultálního překladu České televize