Na školu v přírodě zřejmě i bez očkování. Sněmovna zmírnila pravidla pro vakcinaci dětí

Doklad o očkování asi nebude podmínkou pro pobyt dítěte na škole v přírodě. Pro účast na zotavovacích akcích, tedy táborech, ale zůstane tato povinnost zachována. Očkování proti meningokoku u dětí do jednoho roku věku bude zdarma. Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely o ochraně veřejného zdraví. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Očkování proti meningokoku u dětí do jednoho roku věku bude zdarma

reklama

Ágnes Němečková má dvě dcery. Starší Viktorii je 10 let a podstoupila jen některé z povinných očkování, mladší Amálka nemá očkování žádné. „Mladší dceru jsem se rozhodla neočkovat ze zdravotních důvodů, protože její otec má závažné autoimunitní onemocnění… Nikdo mi nezaručí, že se dceři nic nestane,“ vysvětluje paní Němečková.

S novelou zákona o ochraně veřejného zdraví paní Němečková nesouhlasí. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby bylo očkování nově povinné pro vstup dítěte do dětských koutků i mateřských center. „Obrovský mýtus, který panuje ohledně neočkovaných dětí nebo domácího vzdělávání, je, že ty děti doma sedí na zadku a koukají z okna a nemůžou do toho kolektivu chodit. A teď už by do mnoha kolektivů nemohly,“ říká paní Němečková.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je ale třeba narovnat pravidla. Už dnes totiž děti, které nejsou naočkované, nemohou být přijímány do veřejných mateřských škol. „Problém je, že se to netýká všech ostatních forem předškolní přípravy. To znamená soukromých mateřských škol a dětských skupin a my si myslíme, že to není správné a ty podmínky by měly být pro všechny stejné,“ míní ministr.

Opozice chtěla novelu upravit hned v několika případech. Prosadit, aby očkování nebylo podmínkou pro přijetí do dětských skupin a soukromých mateřských škol, se opozičním poslancům nepovedlo. Dolní komora ale přijala návrh poslance TOP 09 Vlastimila Válka, aby u dětí nebylo vyžadováno očkování proti hepatitidě typu B, která se přenáší krví anebo pohlavním stykem.

Hlavní hygienik bude muset mít lékařské vzdělání

U zotavovacích akcí, jako jsou tábory, kde se sejdou děti z různých koutů Česka, povinnost doložit očkování zůstane. Naopak v případě škol v přírodě ředitelé zřejmě v budoucnu nebudou muset proočkovanost hlídat.

Sněmovna schválila i další návrh, podle kterého budou mít rodiče možnost nechat zdarma dítě do jednoho roku věku naočkovat proti meningokoku. Tuto možnost zatím nabízejí pouze tři evropské země.

Poslanci do novely vložili na návrh šéfky sněmovního zdravotnického výboru Věry Adámkové (ANO) také ustanovení, podle něhož hlavní hygienik bude muset mít lékařské vzdělání. Znamenalo by to, že hlavní hygienička Eva Gottvaldová bude muset do roka opustit svou funkci. Vystudovala totiž na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka.

iPrima, ČTK

reklama

reklama