Na Sokolovsku budou jezdit auta bez řidiče. BMW získalo od vlády investiční pobídku na testovací centrum

Vláda odsouhlasila podmínky investiční pobídky pro německou automobilku BMW. 528 milionů korun poslouží k vybudování testovacího centra pro samořiditelné automobily na Sokolovsku. Informoval o tom po jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec.
BMW
BMW
Facebook/BMW

reklama

Projekt, od kterého si vláda slibuje stovky nových pracovních míst, má do konce roku 2019 získat stavební povolení. Následně by na Sokolovsku BMW mělo během sedmi let investovat 2,55 miliardy korun.

Investiční pobídka schválená vládou zahrnuje především slevu na dani z příjmu ve výši 201,8 milionu korun a dotaci na pořízení majetku 255 milionů korun. Další dvě dotace se týkají personálního zajištění. Necelých 47 milionů korun bude směřováno na školení zaměstnanců a 25 milionů korun na tvorbu nových pracovních míst.

500 hektarů a 100 kilometrů testovacích cest

Karlovarský kraj již dříve oznámil, že nechá spojit silnice v místě, kde bude stát nové centrum. Lokalita dříve plnila funkci výsypky při těžbě uhlí a Sokolovská uhelná zde dosud prováděla rekultivaci.  

Testovací polygon by se měl rozprostírat na ploše 500 hektarů a zahrnovat 100 kilometrů cest pro testování. Investice má vytvořit 250 pracovních míst - mimo jiné také pro vysoce kvalifikované odborníky v oblasti digitalizace a autonomního řízení.

Vy se můžete ve videu podívat, jaké fáze vývoje samořiditelných aut BMW plánuje. V současné době je v automobilech už dostupná asistenční funkce hlídání vzdálenosti. Pokud řidič z nepozornosti nedobrzdí, auto to dokáže provést za něj.

Druhá úroveň umožní řidiči občasné puštění volantu, kdy automobil převezme úkon (například předjíždění) a dokončí ho. V roce 2021 by automobily měly být poprvé schopné zastoupit řidiče alespoň na krátkém úseku.

Když se tento systém osvědčí, zbývá už jen poslední fáze. Řidič se stane jedním ze spolujezdců a nechá se automobilem vézt, aniž by zasahoval aktivně do řízení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!