Na světoznámé pláži zemřela turistka, odfouklo ji letadlo

Takto vypadá start letadla na Svatém Martinu (ilustrační foto)
Takto vypadá start letadla na Svatém Martinu (ilustrační foto)
Youtube/Kai A. Hortmann

reklama

Karibským ostrovem Svatý Martin otřásla tragédie. Turistku z Nového Zélandu tam zasáhl silný poryv větru způsobený motorem startujícího letadla a doslova ji odmrštil. Žena si při následném pádu poranila hlavu a zemřela. Neštěstí se stalo na slavné pláži Maho u letiště, kde letadla přistávají jen několik metrů nad hlavami lidí.

Ostrov Svatý Martin je známý především kvůli letišti Princezny Juliany. Jeho ranvej totiž od moře odděluje jen úzký pruh pláže a silnice, takže slunící se lidé mají přistávající letadla takřka na dosah. Velice oblíbenou zábavou je pak chycení se plotu na konci ranveje při startu letadla. Silný poryv větru, který způsobuje motor startujícího letadla, totiž zařídí, že nadšenci držící se plotu mohou vlát ve vzduchu.

 

Právě tato kratochvíle se ale zřejmě stala osudnou pro 57letou ženu z Nového Zélandu. Vzdušný vír ji podle britského deníku Express z plotu odmrštil a turistka dopadla o několik metrů dál přímo na hlavu. Ačkoliv se jí první pomoc dostala téměř okamžitě, žena svým zraněním o chvíli později podlehla.

Úřady jižní částí ostrova, která patří pod správu Nizozemska, o této nebezpečné zábavě vědí. V okolí pláže jsou rozmístěné cedule, které turisty varují, aby nestáli příliš blízko plotu. Adrenalinoví nadšenci ale tato varování ignorují. Mnoho lidí totiž Svatý Martin navštíví především kvůli zážitkům na pláži Maho.

 

Mezinárodní letiště Princezny Juliany je považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Kromě přistávání v těsné blízkosti rušné pláže a silnice straší piloty také velice krátká přistávací dráha. Ta má oproti většině mezinárodních letišť jen poloviční délku. Právě z tohoto důvodu už na ostrov nelétají mohutné Jumbo Jety. Nizozemská společnost KLM je minulý rok radši nahradila menšími Airbusy A330. 

reklama

reklama