Na Texas se valí hurikán Harvey. Pobřežní města vyhlásila evakuaci

Hurikán
Hurikán
AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Silný déšť a prudký vítr řádí v okolí Texasu. Hurikán Harvey děsí obyvatele pobřežních oblastí. Mnozí se rozhodli uposlechnout příkazy k evakuaci, jiní zůstávají navzdory nebezpečí. Harvey by se přitom mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států za více než deset let.

Hurikán Harvey by měl dorazit do Texasu již dnes ve večerních hodinách. Živel zesílil na druhý stupeň z pětistupňové škály. Prognózy nejsou příznivé a očekává se, že hurikán dosáhne i třetího stupně. Podle agentury AP by se tak Harvey mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států za více než deset let. Živel mají doprovázet silné dešťové srážky i ničivé vlny, které by mohly dosáhnout výšky 6 až 12 metrů a způsobit záplavy.

Takhle vypadá hurikán Harvey z vesmíru:

Řada měst podél pobřeží vyhlásila evakuaci, Louisiana pak dokonce celostátní nouzovou situaci. Desítky autobusů budou v pátek pokračovat v transportu obyvatel do bezpečí.

Mezinárodní letiště v pobřežním městě Corpus Christi zůstává zatím otevřené, ale páteční lety byly všechny do jednoho zrušeny, uvedly úřady. Místní dětská nemocnice Forth Worth vydala prohlášení, že evakuovala deset těžce nemocných dětí, které byly převezeny do jiné nemocnice v severním Texasu.

Hurikán ovlivnil také situaci na silnicích. Lidé ve velkém odjíždějí z ohrožených oblastí a doprava tak každou hodinou houstne. Jako za války pak vypadají místní obchody, kde mizejí i poslední zásoby základních potravin.

Pokud by hurikán Harvey opravdu dosáhl stupně číslo tři, napodobil by své ničivé předchůdce z minulých let - hurikány Matthew (2016) nebo Katrina z roku 2005.  

Jak to vypadá přímo v oku hurikánu se můžete podívat zde:

 

Autor: Markéta Škorňová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama