Na univerzitách v Nizozemsku se vytrácí rodný jazyk: Obyvatelé se obávají, že školy ovládne angličtina

Ztratí v Nizozemsku svůj rodný jazyk? Výuka angličtiny je na holandských univerzitách natolik populární, že se místní obávají, aby tak o svůj mateřský jazyk nepřišli nadobro. Obyvatelé chtějí pomoc i od vlády. Informace přinesla agentura AFP.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Na univerzitách v Nizozemsku je stále populárnější vést výuku v angličtině. Angličtina ovládla ještě víc studijní přednášky, když Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Právě v tu dobu se nizozemské školy staly vhodným útočištěm pro zahraniční studenty, kteří chtějí studovat v angličtině v rámci EU. Studium vás tu také vyjde levněji, než v Anglii či Spojených státech.

Nigel Lawson žádá o pobyt ve Francii

Lídr kampaně za Brexit bere nohy na ramena! Lawson chce žít ve Francii

Fakt, že pětaosmdesát procent magisterských titulů je v Nizozemsku udíleno v angličtině, vadí největší nizozemské asociaci učitelů, známé pod zkratkou BON (Better Education Netherlands). Ti prohlašují, že nizozemština postupně mizí z vysokoškolských kampusů a obávají se, že situace je kritická.

Problém s rodným jazykem se zřejmě dostane až do místního parlamentu, kde chce o problému diskutovat ministerstvo školství.

Angličtina v Nizozemsku převažuje především na magisterském stupni vzdělání. Pouze z patnácti procent se na magisterském stupni učí v nizozemštině. To na bakalářském je to z 65 procent.

reklama

reklama