Na východní pobřeží USA se řítí nejsilnější hurikán za posledních 60 let. Úřady nařídily evakuaci více než milionu lidí

Hurikán Florence, který s obavami vyhlížejí občané na východě USA, může způsobit nejtěžší škody za více než 60 let. V předpovědích se jeho rychlost zatím odhaduje až na 220 km/h a je řazen do kategorie čtyři z pětistupňové Saffir-Simpsonovy stupnice. Úřady nařídily evakuaci více než milionu lidí, uvádějí mimo jiné agentury AP a AFP.
Hurikán Florence
Hurikán Florence
@CNN / Twitter

reklama

Hurikán by měl k pobřeží dorazit pravděpodobně ve čtvrtek večer. V Jižní Karolíně bylo již evakuováno ze svých domovů přes milion obyvatel, částečně jsou evakuování i lidé z pobřeží Severní Karolíny a Virginie. Právě tato místa by měl hurikán Florence zasáhnout nejničivěji.

Hurikán má potenciál přinést do východní části USA, již teď postižené silným deštěm, katastrofické povodně. Vzhledem ke své síle se předpokládá, že zasáhne i vnitrozemní oblasti.

Milan dlouhodobě žije a pracuje v Japonsku

Milan o tajfunu Jebi v Japonsku: Člověk nevěděl, jestli mu to neurve střechu

Hurikán by měl ještě zesílit

Silný déšť v oblasti Washingtonu už přes víkend způsobil záplavy v historické Alexandrii ve Virginii a Národní meteorologická služba vydala výstrahu pro část řeky Potomac.

Meteorologové očekávají v příštích 36 hodinách ještě další zesílení Florence. V Jižní Karolíně lidé od pátku obrovským tempem skupují baterie, baterky a svítilny, plastové plachty a pytle na písek.

 

 

Podle kanceláře guvernéra Severní Karolíny Roy Coopera již hurikán Florence pocítili podél pobřeží státu silným mořským dmutím vedoucím k nebezpečným mořským proudům. „Nikdy jsme neviděli přibližovat se k nám takový typ bouře,“ uvedl Robert Woodward, předseda správní rady oblasti Dare, s tím, že předpokládají. „Buďte, prosím, připravení, opatrní a v BEZPEČÍ!“ tweetoval v pondělí večer americký prezident Donald Trump.

 

 

Obavy z dalších dvou hurikánů

Vzhledem k aktuálně vrcholné sezóně hurikánů byl Florence ještě na východo-západní cestě následován dvěma dalšími bouřemi Helen a Isaac. Helen s rychlostí větru přes 170 km/h se nacházela necelých tisíc kilometrů západně od Kapverd a Národní centrum pro hurikány očekává, že bude po několik dalších dní pokračovat v pohybu západním až severozápadním směrem. Isaac, který se v pátek stal pátým letošním hurikánem, byl později snížen na tropickou bouři a míří na západ ke Karibiku.

Před hurikánem varovalo na Twitteru i Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které české občany nacházející se v tamní oblasti odkázalo na web National Hurricane Center a doporučilo, aby se důsledně řídili pokyny příslušných místních úřadů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!