Na Zélandu uvízli a uhynuli další kytovci. Existuje spojitost s ani ne týden starým obdobným případem?

Zhruba 90 kulohlavců podobných delfínům uvízlo na novozélandských plážích. Záchranné složky po příjezdu zjistily, že 40 kulohlavců se dokázalo dostat zpátky do vody. Padesát jedinců bylo mrtvých a jednoho přeživšího se záchranáři kvůli jeho špatnému stavu rozhodli utratit, uvedla agentura Reuters.
Uhynulí kulohlavci na Novém Zélandu
Uhynulí kulohlavci na Novém Zélandu
Department of Conservation (New Zealand)

reklama

Pláž v Hansonské zátoce, kde kytovci v pátek uvízli, se nachází na Chathamských ostrovech asi 800 kilometrů východně od hlavních ostrovů Nového Zélandu. Žije na nich asi šest stovek obyvatel.

Ani ne před týdnem uhynulo přes 150 kytovců

Není to přitom ani týden, kdy na mělčinách Nového Zélandu (Stewartovy ostrovy) uvízlo a zahynulo 145 kulohlavců a devět ferez malých (druhy kytovců podobné delfínům).

Ilustrační foto

Přes sto kytovců zemřelo na mělčině na Novém Zélandu. Někteří museli být utraceni

Technický poradce v oblasti mořských druhů Dr. Dave Lundquist uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že by ona uvíznutí v poslední době spolu nějak souvisela.

Konkrétní příčinu vědci většinou nezjistí

Lundquist řekl, že ačkoliv vědci většinou neví, proč konkrétně ta která velryba uvízla na mělčině, existuje podle nich řada důvodů. Může se podle něj jednat například o ztrátu orientace, útěk před predátorem, zranění či bolest. Doktor uvedl, že se může jednat rovněž o lidské faktory jako je třeba hluk pod vodou.

„V mnoha případech se jedná o kombinaci těchto faktorů,“ doplnil.

reklama

reklama