Na Zlínsku se objevil africký mor prasat. Hrozí vybíjení celých chovů

Zlínsko stále bojuje s africkým morem prasat (ilustrační foto)
Zlínsko stále bojuje s africkým morem prasat (ilustrační foto)
FTV Prima

reklama

V České republice se objevil africký mor prasat. Nakažlivá choroba, kterou přenášejí volně žijící zvířata, se do země dostala nejspíš od divokého prasete, které přešlo přes hranice. V Česku se choroba, kterou původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, nikdy nevyskytovala. Veterináři ale dlouhodobě upozorňovali na to, že ohnisko choroby bylo loni například v sousedním Polsku.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) byl africký mor prasat zjištěn u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. V blízkosti nálezu je podnik, který na dvou místech chová 5 000 prasat. V případě, že by se tam objevil úhyn na mor, nařídili by veterináři vybití celého chovu.

V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno tzv. zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda by se do oblasti pouze nastěhovala jiná divoká prasata.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (vlevo) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád (vpravo)
Autor: FTV Prima Ministr zemědělství Marian Jurečka (vlevo) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád (vpravo)

Onemocnět mohou prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. Nákaza sice není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. Jde o akutní, vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému moru prasat. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou.

Už loni informovali o riziku přenosu choroby z Polska čeští veterináři myslivce: „Šíření nákazy souvisí převážně s ilegálním obchodem z neznámých zdrojů, s pohyby lidí, s nehlášením nákazy nebo s nedodržováním opatření biologické bezpečnosti,“ uvedl tehdy Semerád.

Vakcína neexistuje

Jednatelka Českomoravské myslivecké jednoty Martina Novotná už dříve ČTK řekla, že nemoc by v českých lesích nemusela mít jenom negativní dopady. Mohla by totiž snížit počty přemnožených divokých prasat. Kromě škod na polích a v lesích přibývá také střetů dopravních prostředků se zvěří.

Africký mor prasat se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace proti této nákaze neexistuje.

Podrobnosti přineseme v Odpoledních zprávách (16.30) a především pak v úvodním bloku večerních Zpráv (18.55), kam zařadíme hned několik obsáhlých reportáží.

 

Autor: ČTK, Alexandr Božilov

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!