Nabídne Babiš Zemanovi výměnu resortů? ČSSD by se ministerstvu spravedlnosti nebránila

V kuloárech Poslanecké sněmovny se dnes šířily zprávy ohledně zítřejší schůzky mezi premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Babiš chce koalici se sociálními demokraty udržet, podle všeho by proto prezidentovi měl navrhnout výměnu resortů. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo nově připadnout sociální demokracii, ministerstvo kultury naopak hnutí ANO. Zdroj blízký Andreji Babišovi redakci TV Prima návrh na výměnu resortů „nevyloučil“.
Jan Hamáček a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem
Jan Hamáček a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem

Chvojka: Výměna resortů by nebyla od věci, resort spravedlnosti by nebyl špatný

„Uvidíme, jestli jsou na stole tyto alternativy nebo ne,“ odpověděl na otázku redakce TV Prima předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. Podle něj je důležité počkat na zítřejší jednání mezi prezidentem a premiérem a teprve potom „se uvidí", jestli jsou na stole tyto alternativy nebo ne. „Cokoliv, co by směřovalo k ukončení skoro ústavní krize, by bylo dobré. Je to jedna z alternativ, jak vyřešit vládní krizi, pokud by se nabízela nějaká možná výměna resortů, tak by to nebylo úplně od věci. Ministerstvo kultury vyměnit za ministerstvo za místní rozvoj nebo třeba ministerstvo spravedlnosti by nebylo špatné,“ spekuloval Chvojka.

Poslanec redakci řekl, že má z vystupování premiéra Babiše pocit, že o sociální demokracii ve vládě skutečně stojí. „Scénáře, kdyby vládli s podporou SPD, nebo by byl scénář takový, že by došlo k předčasným volbám a novému rozdání karet, prostě pan premiér nechce,“ dodal.

„Nevíte, kdo s tím přišel?“

Kandidát sociální demokracie na ministerstvo kultury výměnu své osoby označil za spekulace. „Teď jsme měli před chvilkou politické grémium, já jsem o tom mluvil i s panem předsedou, žádné takové spekulace se nezakládají na pravdě, vůbec nevím, kdo s tím přišel. Nevíte, kdo s tím přišel?“ ptal se novinářů Michal Šmarda. Ten naopak nevidí důvod, proč by se mělo na jeho nominaci něco měnit - zvlášť, když na ní předseda Jan Hamáček podle Šmardových slov trval „tak zásadně“.

Na otázku jestli by se Šmarda z kandidáta na ministerstvo kultury mohl stát kandidátem na ministerstvo pro místní rozvoj, odpověděl neurčitě. „Něco podobného už zaznělo, když jsme se sešli s panem Babišem. Pan Babiš mi říkal, že bych se mu spíše hodil na místní rozvoj, nicméně oficiálně od hnutí ANO žádná takováto nabídka nepřišla a určitě, kdyby hnutí ANO něco podobného plánovalo, tak nejdříve by seznámili předsedu sociální demokracie, a od toho jsem také neslyšel nic nového,“ řekl redakci TV Prima.

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že situace není stejná jako na začátku, je dynamická a vyvíjí se. „Jsem už alergický na to, že když se premiér snaží najít nějaký konsensus, najít nějaký kompromis, tak je označován za slabého. Pak myslím, že to vyžaduje velkou sílu, nacházet za této situace nějaká řešení.“ Vondráček si myslí, že pokud by tato alternativa měla ukončit vládní krizi, tak by se měla využít. „Jestliže by to mělo naději na úspěch, tak proč ne,“ uvedl.

Za Zemanem míří i Bartoš

Se Zemanem se chce setkat i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Já jsem o tuto schůzku požádal před týdnem, řešil jsem to s kanceláří Hradu. Chtěli jsme řešit situaci ve vládě, ale i projednat dopady zprávy NKÚ o rozvoji České republiky, kde ČR zaostává ve všech směrech. Mám potvrzen termín někdy na 27. srpna," řekl redakci TV Prima. Bartoš zopakoval, že za sitauci ve vládě podle něj můž prezident. „Výměny ministrů ve vládě Babiše nejsou nic neobvyklého, neobvyklou situaci z toho udělal pan prezident, protože odmítl panu Babišovi vyhovět. Je to skutečně konflikt prezident - premiér, kdy pan prezident Zeman jedná na hraně Ústavy, což potvrdil i pan Rychetský,“ vyjádřil se ke krizi předseda Pirátů.

Bartoš se chce Zemana zeptat i na to, jak by se díval na uspořádání, kdyby se země někdy dostala do momentu předčasných voleb. „Sněmovna se nerozpustí 120 hlasy ze dne na den, kdyby byla stále vláda Andreje Babiše, tomu musí předcházet nějaká demise vlády či vyslovení nedůvěry, takže skutečně mě zajímá i pohled prezidenta.“ Bartoš také připomněl, že u předchozí návštěvy s ním prezident mluvil i o možnosti jmenování vlády hnutí ANO bez Babiše. „Prezident řekl, že pokud by hnutí ANO jako vítěz nabídlo jiného člověka než premiéra, pan Brabec byl tenkrát ve hře, tak on by hnutí ANO s pověřením pana Brabce vyhověl, takže ta situace není zdaleka tak černobílá."

reklama