Nábytkové banky: Nepotřebné kusy nábytku mohou některým pomoci v životní nouzi

Mít v životě místo, kterému může člověk říkat domov, je nesmírně důležité. Někteří ale takové štěstí nemají a kvůli nedostatku financí tak pouze přežívají ve špatných podmínkách, někdy dokonce i s dětmi.

Bydlení je navíc v poslední době velice nákladné pro většinu Čechů, zvláště ve větších městech, kde ceny nemovitostí neustále rostou. O to složitější situace to pak je pro ty, kteří jsou ve finanční tísni.

„Lidé, kteří vstupují do bydlení z velmi obtížné situace, jako například z azylových domů, z ubytoven nebo dokonce z ulice, nedisponují žádným nebo téměř žádným majetkem, ani nábytkem,“ popsala pro FTV Prima expertka na bydlení Magdalena Opletalová.

„Totéž platí pro lidi, kteří přišli o své bydlení při živelné události nebo pro oběti domácího násilí, které narychlo opustily byt společný s agresorem,“ vysvětlila Opletalová z Agentury pro sociální začleňování.

Právě pro tyto případy vznikly nábytkové banky. V České republice existuje jedna v Brně a druhá v Liberci. Nábytek a někdy i spotřebiče může darovat každý. Banky je pak s pomocí magistrátu a sociální služby předají těm, kteří to potřebují.

Banka v Liberci je oficiálně v provozu od září loňského roku. „Do ledna 2019 se zapojilo víc jak 170 dárců a podpořilo klienty v sociální tísni nábytkem, oblečením, potřebami do kuchyně, domácnosti, pro miminka i děti,“ uvedla pro FTV Prima ředitelka a zakladatelka nábytkové banky v Liberci Štěpánka Bátrlová. Navíc dodala, že vždy, když mají otevřeno, je navštíví dárce s dalším kusem nábytku.

Ředitelka liberecké nábytkové banky také popsala, jaký postup mají žadatelé o nábytek zvolit. „Nejdříve je nutné kontaktovat sociální službu, se kterou spolupracujeme na základě partnerské smlouvy. Sociální služba vyplní spolu s žadatelem formulář žádosti s doporučením od sociální služby,“ vysvětlila Bátrlová. Pak už se stačí pouze s klientem domluvit, kdy k předání nábytku dojde.

V jihomoravské metropoli vznikla nábytková banka pod záštitou magistrátu a firmy Sako, která zajišťuje v Brně svoz odpadu. Firma zajistila celkem šest sběrných středisek, kam můžou dárci nosit nepotřebný nábytek.

„Od června 2016, kdy banka vznikla, do konce loňského roku jsme shromáždili celkem 985 kusů nábytku, což je 33 tun,“ uvedl pro FTV Prima mluvčí firmy Sako Martin Drozd. „Z toho jsme celkem 781 kusů nábytku rozdělili do 96 potřebných rodin. Zbytek ještě čeká na nové majitele,“ dodal Drozd.

Kromě bank s nábytkem v Brně a Liberci existují i tři další podobné organizace. Jednou z nich je Nábytková farma v Kralupech nad Vltavou. Tam mohou lidé darovat nábytek, který Nábytková farma prodá a výtěžek pak daruje komunitě drogově závislých.

V severočeském Chomutově město využívá tichou sbírku. Vždy, když je potřeba, vypíšou hromadnou výzvu, zda obyvatelé nemají nepoužívaný nábytek, který by mohli darovat. Podobný systém používá i Praha 7. Vedení města prostřednictvím online Materiální banky v případě potřeby vyzve Pražáky, aby přispěli s konkrétními věcmi.

Nábytkové banky i podobné organizace, které sbírají potraviny nebo školní pomůcky pro děti, se setkávají často s kladným přijetím. „Tato myšlenka se spojila s myšlenkou dát druhou šanci nábytku a jinému vybavení domácností, které by jinak skončily na skládce. To, co už někdo nepotřebuje, tak může ještě prokázat dobrou službu někomu dalšímu. Je to dokonalé propojení myšlenky sociální pomoci a ekologie,“ dodala Opletalová z Agentury pro sociální začleňování.

Autor: Veronika Mašková