Naděje umírá poslední: Malé thajské fotbalisty nalezli v jeskyni živé! Přežili tam devět dnů

Více jak týden se potápěči snažili zachránit mladé členy fotbalového týmu, kteří zůstali 23. června uvězněni v jeskynním komplexu Tham Luang v Chang Rai v Thajsku. A jejich snahy byly úspěšné. Všech 12 chlapců i jejich trenéra se záchranářům podařilo najít živé a zdravé!
Thajští záchranáři slaví obrovský úspěch
Thajští záchranáři slaví obrovský úspěch
Twitter/Paul Robilliard ‏

reklama

Třináctka pohřešovaných se po devíti dnech konečně podařilo najít! Tým potápěčů se dostal do třetí oblasti jeskynního komplexu, kde byla skupina uvězněna.

Záchranáři se domnívali, že již musí být necelý kilometr od fotbalového týmu, ale jejich další postup jim velmi ztěžoval úzký tunel. Co se naopak zlepšilo, bylo počasí posledních dnů, prudké deště ustaly a voda konečně klesla.

Podle velitele thajského námořnictva potápěči dosáhli třetí komory v jeskynním komplexu a doufali, že pokud jsou děti právě tam, podaří se jim je vysvobodit. To ale nebude vůbec jednoduché.

 

V jeskyni strávil tým devět dní 

Dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 se vydalo do jeskyně Tham Luang v Chang Rai spolu se svým fotbalovým trenérem 23. června. Pravděpodobně silný déšť a stoupající hladina vody skupinu uvěznila v jedné z částí dlouhého jeskynního komplexu.

Podle odborníků jejich životy závisely na tom, zda mají přísun pitné vody. Bez jídla by mohli přežít přibližně osm dní. Zprávy, které děti poslaly svým rodinám před začátkem prohlídky jeskyně, naznačovaly, že s sebou měly svačiny. Možná to byly právě svačiny od maminek, které chlapcům zachránily život. 

reklama

reklama