Nadměrné sledování mobilů a tabletů u dětí může vést k nižšímu IQ a horšení paměti, ukázala studie

Dětem, které se dívají na obrazovky smartphonů a tabletů sedm a více hodin denně, se předčasně ztenčuje mozková kůra. Podle zjištění americké studie se dětem mohou zhoršovat paměťové funkce a vnímání. O studii informoval deník Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Cílem studie Adolescent Brain Cognitive Development (Kognitivní vývoj mozku adolescentů) je mimo jiné ukázat, jak čas strávený sledováním obrazovky moderního zařízení ovlivňuje emoční vývoj i mentální zdraví dětí. Vědci například zjistili, že děti, které tráví více než dvě hodiny denně koukáním na obrazovku, dosahují nižšího skoré v jazykových testech nebo v testech myšlení.

Vědci testují více než 11 tisíc dětí

Výzkumní pracovníci kvůli počátečním zjištěním skenovali mozky 4500 dětí. Dále vědci v rámci průzkumu v průběhu desetiletí sledují více než 11 tisíc dětí ve věku od devíti do desíti let.

Mozková kůra je vnější vrstva mozkové tkáně, která zpracovává informace z fyzického světa. Má rozhodující vliv na kognitivní funkce, jako jsou vnímání, jazyk, paměť a vědomí. S přibývajícím věkem se její tloušťka zmenšuje.

Mozek a stres - to nejde dohromady

Stres může zhoršit paměť a zmenšit mozek

Dr. Gaya Downlingová zatím varuje před předčasnými závěry, protože si zatím ani vědci nejsou zcela jistí, zda výraznější ztenčování mozkové kůry a zhoršené výsledky testů jsou skutečně důsledkem rostoucího využívání moderních technologií. Vědci dále pokračují ve sledování.

Velikost IQ souvisí s tloušťkou mozkové kůry

Studie z roku 2014 ukázala, že mezi tloušťkou mozkové kůry a IQ existuje přímá korelace. Podle tehdejších zjištění u lidí s výrazným růstem IQ nezaznamenali vědci očekávané ztenčení mozkové kůry. Naopak lidem s výraznějším poklesem IQ se mozková kůra nadprůměrně ztenčila.

Uveřejnění nejdůležitějších dat aktuálně probíhajícího průzkumu vědci plánují na rok 2019. Na v současné době stále probíhající výzkum Národního zdravotního ústavu (National Institute of Health) bylo vyčleněno 300 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun).

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!