Nákaza černým kašlem se šíří: Na Rokycansku přibylo nemocných

Černý kašel, který minulý týden ukončil fotbalovou sezonu v obci Raková na Rokycansku se šíří dál. Závažné onemocnění před několika dny vypuklo v týmu sportovců a nyní už plzeňská krajská hygienická stanice uvádí, že se nakazili další lidé. Vzhledem k tomu, že inkubační doba u této vysoce infekční nemoci se pohybuje kolem tří týdnů, počet nemocných zřejmě ještě poroste.
17. 11. 2017 ZPRÁVY: NÁKAZA ČERNÝM KAŠLEM SE ŠÍŘÍ - NA ROKYCANSKU PŘIBYLO NEMOCNÝCH
17. 11. 2017 ZPRÁVY: NÁKAZA ČERNÝM KAŠLEM SE ŠÍŘÍ - NA ROKYCANSKU PŘIBYLO NEMOCNÝCH

reklama

Epidemioložka KHS Plzeň, Jitka Průchová uvedla, že poté, co se vyskytlo onemocnění u třech hráčů fotbalového týmu, provedli vyšetření zejména u rodinných příslušníků a tam zachytili dalších šest případů.

Nákaza černým kašlem se na Rokycansku nešíří, bohužel, jen mezi fotbalisty a jejich blízkými. Nakažení jsou i další lidé, kteří se sportovci nepřišli vůbec do styku. „Pokud vím, tak teď mají v Rokycanech další dva případy pertuse, ale to je bez souvislosti s fotbalovým klubem,“ potvrdila Průchová.

Podle krajské hygieny roste počet nakažených černým kašlem už od 90. let. A to nejen v České republice, ale po celé Evropě. Důvodů je hned několik. Jednak lékaři počítali s tím, že imunita po očkování je celoživotní, ale ukázalo se, že není. Šíření napomáhá také pozdní navštívení lékaře, protože u očkovaných dospělých vypadá nemoc jako běžný kašel, který pouze trvá několik týdnů. Dalším důvodem je pak fakt, že rodiče v posledních letech nedodržují očkovací schéma.

Muž trpí syndromem sloní nohy

FOTO: Muž trpí vzácnou nemocí! Jeho noha mu nezastavitelně roste. Z těchto fotek se vám udělá zle

„Tady bych opravdu apelovala, a to velice silně. Mnoho lidí má vlastně dosud povědomí, že choroby, které jsou dotčené tímto pravidelným očkováním, že se u nás nevyskytují. To ale není pravda,“ říká epidemioložka Jitka Průchová.

K názoru Průchové se přidává i vedoucí Ústavu epidemiologie LF v Plzni. „V okamžiku, kdy maminky s těmi dětmi přicházejí nepravidelně a prodlužují se intervaly mezi těmi jednotlivými dávkami, tak zákonitě dochází k tomu, že to očkování nemůže mít optimální výsledky,“ řekl Petr Pazdiora.

Očkování proti černému kašli prošlo v posledních letech velkou změnou. Dnes se očkuje vakcínou druhé generace. Ta sice nemá vedlejší účinky, je ale méně funkční.

„Tím, že se šířil černý kašel, snížila se tím pádem i věková hranice u očkovaných dětí na devátý týden. Nicméně skutečnost ukazuje, že ani to nepomohlo,“ dodává Marie Marešová, místopředsedkyně spolku Rozalio.

Černý kašel je podle odborníků nebezpečný hlavně pro lidi, kteří nebyli nikdy očkovaní a také pro malé děti, které mohou na toto onemocnění zemřít. Jen málo lidí je seznámeno s faktem, že u dětí do jednoho roku věku je úmrtnost na černý kašel až osmdesátiprocentní.

Podle odborníků ale není důvod k panice. K lékaři bychom měli jít až ve chvíli, kdy máme příznaky této nemoci. 

reklama

reklama