Nákup, úklid i doprovod na úřady: Lidé můžou najmout pomocníka pro své prarodiče

24. 11. 2017 ZPRÁVY: V ČESKU SE OBJEVUJÍ NOVÉ SLUŽBY: HLÍDÁNÍ SENIORŮ
24. 11. 2017 ZPRÁVY: V ČESKU SE OBJEVUJÍ NOVÉ SLUŽBY: HLÍDÁNÍ SENIORŮ

reklama

Pomoc s úklidem domácností, poskytnutí klasické pečovatelské péče nebo jen popovídání si nad kávou a zkontrolování seniora- to vše nabízí dobrovolníci starající se o nejstarší členy rodin, kteří například nechtějí předčasně do domovu důchodců. Navíc zájem o tuto činnost rok od roku stoupá. Podle praktických lékařů sociální kontakt prospívá jejich zdravotnímu stavu a podporuje dobrý výsledek léčby.

„Starším lidem chybí možnost si popovídat, sdílet svoje radosti a starosti. Touží po užším spojení s dětmi a vnoučaty, ale jsou rádi, když si mohou promluvit s kýmkoliv mladším. Nabíjí je to a posouvá dále. Obecně platí, že sociální kontakt prospívá zdravotnímu stavu a podporuje dobrý výsledek léčby,“ říká praktický lékař z ordinace Familymed Vladimír Marek.

Podobný názor má i praktický lékař z Prahy, podle kterého velká část pacientů skrývá svoji touhu po společenském styku za zdravotní problémy. „Mám pacientku, která špatně slyší. Syna má v Německu, cítí se zcela izolovaná od okolí a trpí tím. Cokoliv, co by těmto lidem pomohlo vyjít z izolace, velmi vítám. Otázkou bude, zda příbuzní seniorů do pomoci svým bližním zainvestují,“ vysvětlil Norbert Král z ordinace Vyšehrad v Praze.

Podle Českého statistického úřadu by se mohl počet lidí starších 65 let do poloviny tohoto století zdvojnásobit. Zatímco v současné době žije v Česku přibližně 1,5 milionu seniorů, v roce 2050 už to budou téměř 3 miliony. Péče o seniory přitom není dořešena. Chybí služby, díky nimž by lidé mohli být i ve vysokém věku soběstační a žít doma. Řada starších lidí odchází do domovů pro seniory předčasně, jen kvůli nedostatku podpůrných služeb.

Ředitel organizace Život 90 Jan Lorman

Finance důchodcům přidělávají vrásky, hlavně je ale ničí samota, míní odborník

Podle statistik ze seniorské linky důvěry je nejvíc trápí osamělost

V tuzemsku tak vznikají služby nabízející starším lidem a jejich potomkům pomoc. Jednou z nich je Péče o seniory, kterou tento týden spouští Hlídačky.cz. Ocení ji například rodiny, kde babička nebo dědeček nechtějí do domova důchodců a nejsou ještě odkázáni na péči ostatních. Pomůže i mladé rodině, která má starší příbuzné daleko. „Místo toho, aby jeli hodinu tam a zpátky zkontrolovat babičku, najdou si hlídačku, která to udělá. Navíc budou mít jistotu, že je babička v pořádku a někdo si s ní přes týden popovídá. Nebo naopak, někdo se stará o svoji nemocnou maminku non-stop a potřebuje si něco zařídit – i tady nová služba pomůže,“ vysvětluje Petr Šigut, zakladatel služby Hlídačky.

Společnost nabízí různě zkušené hlídačky, některé budou pomáhat s běžnými činnostmi jako je nákup, úklid nebo doprovod na úřady. Hlídačky se zdravotnickým vzděláním pak budou schopné poskytnout klasickou pečovatelskou službu. Některé z nich budou mít zkušenosti s lidmi trpícími Alzheimerem, Parkinsonem nebo demencí.

„Činnost dobrovolníků ve vztahu k seniorům je nedocenitelná. Podle statistik z naší linky důvěry Senior telefonu, na kterou se nám ročně dovolá přes 33 tisíc lidí z celé republiky, je největším problémem seniorů osamělost. Buď zůstali sami, nebo o ně už nikdo neprojevuje zájem,“ uvedla vedoucí Dobrovolnického centra organizace Život 90 Petra Hamerníková.

Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat

Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat. Teď bude vázat květiny na dceřinu svatbu

Dobrovolníci nemusí být jen v aktivním věku

Podle ní není v možnostech sociálního systému se o všechny tyto lidi postarat. „Dobrovolníci zde ale konají spoustu skvělé práce, což senioři velmi oceňují. Jejich aktivita tak výrazně utužuje vztahy mezi generacemi, což je významné nejen pro jednotlivce, ale pro celou naši společnost,“ upřesnila Hamerníková.

Navíc zájem o dobrovolnictví ve vztahu k seniorům roste. Jen za poslední rok eviduje nezisková organizace Život 90 nárůst těchto dobrovolníků o 40 %. Nejčastějšími důvody, které lidi motivují k dobrovolnické činnosti se seniory, je touha smysluplně naplnit svůj čas, pomoc starším lidem a možnost inspirovat se jejich životními zkušenostmi.

Z šetření Života 90 dále vyplývá, že dobrovolníci se nejčastěji zapojují do dlouhodobých činností. Vzrůstá počet těch, kteří se seniory tráví svůj čas pravidelně – navštěvují je doma či v dalších zařízeních, doprovázejí je na úřady či na kulturní akce, nebo působí jako lektoři a odborní garanti. „Zdaleka neplatí, že dobrovolník musí být jen v aktivním věku: v Životě 90 máme desítky dobrovolníků, kteří jsou sami v seniorském věku. Svou aktivitou a vitálností často inspirují své o desítky let mladší kolegy. Velkou roli u nás hraje také firemní dobrovolnictví,“ uzavřela Hamerníková.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!