Nálepky na sanitkách napoví, jak na záchranářskou uličku!

V některých situacích rozhodují o životě nebo smrti minuty nebo dokonce vteřiny. Záchranáři se snaží totiž dostat co nejrychleji za pacientem, doslova si proráží cestu, majáky blikají a houká se… Ne všichni ale sledují zpětná zrcátka, ne všichni slyší přes hlasitou hudbu nebo dokonce sluchátka v uších sirénu a ne všichni ví, kam uhnout. Právě s posledním problémem možná pomůže nápad jihomoravských záchranářů.
Nálepky na sanitkách napoví, jak na záchranářskou uličku
Nálepky na sanitkách napoví, jak na záchranářskou uličku
ZZS JMK

reklama

Jihomoravští záchranáři se rozhodli přispět k šíření osvěty a umístili tak na sanitky nálepky velkého formátu, které svojí grafikou jasně a jednoznačně ukazují, jak se mají řidiči zachovat na dálnicích a víceproudých komunikacích ve chvíli, když se dostanou do kolony, nebo když se blíží vůz integrovaného záchranného systému.

Mnoho řidičů se záchranářům snaží pomoci a uhýbají. Ale najdou se i tací, kteří nevědí, co vlastně mají udělat. Snahou záchranářů je tak usnadnit průjezd sanitkám a dalším vozům IZS a zajistit rychlejší a bezpečnější cestu k pacientovi. V názorné animaci bezpecnenacesty.cz je jasně ukázáno, kdo a kdy má kam uhýbat:

Záchranářská ulička v animaci
Záchranářská ulička v animaci

 

Od loňského října se změnila pravidla

Záchranářská ulička pro vozidla IZS slouží na víceproudých silnicích pro zajištění plynulého a včasného zásahu záchranářů u nehod. Nově je povinné uličku tvořit mezi levým a přiléhajícím pruhem. Vozidla musí již při příjezdu ke koloně zastavit s dostatečným odstupem od vozidla, které v koloně již stojí, aby bylo možné případně manévrovat (popojet). V levém pruhu co nejvíce vlevo a v přilehlém a dalších pruzích (prostředním a pravém) vpravo tak, aby mezi těmito pruhy vznikl prostor o minimální šířce 3 m. Tím budou pravidla stejná jako v okolních státech.

Za neoprávněné užití tohoto pruhu hrozí pokuta až 2 500 Kč. Mnohem horší je ale případ, kdy neukázněný řidič zpomalí nebo dokonce omezí probíhající záchrannou akci.

reklama

reklama