Nápadu zavést muslimské svátky v Německu je otevřen další přední politik

14. 10. 2017 ZPRÁVY: V NĚMECKU UVAŽUJÍ O ZAVEDENÍ MUSLIMSKÝCH SVÁTKŮ
14. 10. 2017 ZPRÁVY: V NĚMECKU UVAŽUJÍ O ZAVEDENÍ MUSLIMSKÝCH SVÁTKŮ

reklama

Výrok německého ministra vnitra Thomase de Maizière o tom, že je připraven na diskuzi ohledně zařazení muslimských svátku mezi ty státní, dál rezonuje německou politickou scénou. Představitele Křesťanskodemokratické unie kancléřky Angely Merkelové (CDU) v sobotu například podpořil lídr opozičních sociálních demokratů Martin Schulz.

Myšlenku zavedení některých muslimských svátků v určitých částech Německa prezentoval de Maizière na začátku tohoto týdne na předvolebním mítinku v Dolním Sasku. „Jsem připraven o tom diskutovat,“ prohlásil a okamžitě se na něj snesla vlna kritiky. Té se dočkal i od členů své vlastní strany.

„O našem křesťanském dědictví se prostě nedá vyjednávat. Zavádění muslimských svátků v Německu je vyloučeno,“ opřel se do ministra vnitra šéf parlamentní frakce sesterské CSU Alexander Dobrindt. Proti vyjádření svého stranického kolegy se vymezil také dolnosaský volební lídr křesťanských demokratů Bernd Althusman.

Rozhovor s psychologem

Zařadí Německo mezi státní svátky i ty muslimské? Ministr vnitra se tomu nebrání

Kromě logické podpory od představitelů muslimských organizací našel de Maizière také poměrně silného politického zastánce- šéfa sociálních demokratů Martina Schulze. „Mělo by se o tom návrhu popřemýšlet,“ uvedl v sobotu bývalý předseda Evropského parlamentu pro agenturu DPA s tím, že pokud se v Německu předloží nějaký návrh, mělo by se o něm seriózně a beze strachu diskutovat.

Rozbouřené vody se pak snaží uklidnit samo ministerstvo vnitra. „Ministr jasně řekl, že naše státní svátky vycházejí z křesťanské tradice a tak by to také podle něj mělo zůstat. Nicméně je dle svých slov také připraven diskutovat o určitých muslimských svátcích v určitých regionech,“ uvedla pro deník Bild mluvčí resortu.

Výrok ministra vnitra přišel těsně po volbách, ve kterých zaznamenala historický úspěch krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která se ostře vymezuje proti islámu i přijímání migrantů. Naproti tomu CDU-CSU i přes vítězství zažila nejhorší volební výsledek za více jak půl století. Mnoho voličů křesťanských demokratů především kvůli migrační politice a horšící se bezpečnostní situaci v zemi ve volbách upřednostnilo právě AfD.

reklama

reklama