Napětí u Pásma Gazy roste, v noci létaly oběma směry rakety, tři lidé zemřeli

V blízkosti Pásma Gazy zesílily v noci ze středy na čtvrtek boje mezi izraelskou armádou a palestinskými militanty. Ti odpálili na Izrael desítky raket, v návaznosti na to izraelská armáda provedla odvetné letecké údery na palestinské cíle. Podle informací agentury Reuters zemřeli tři lidé.
Izraelské nálety v Gaze
Izraelské nálety v Gaze
AP/ASSOCIATED PRESS (Khalil Hamra)

Od středečního západu slunce zněly v jižním Izraeli téměř bez přerušení sirény upozorňující residenty, aby nevycházeli ven z úkrytů. Na Izrael bylo vypáleno přes 80 raket, na což Izrael reagoval nálety při nichž zasáhl na 140 cílů patřících islamistům z hnutí Hamás, které kontroluje Pásmo Gazy.

Další rozbroj přišel poté, co oficiální zástupci obou stran hovořili o možném pokroku v příměří, které se snaží zprostředkovat OSN a Egypt.

Na palestinské straně zemřeli tři lidé, zranění jsou na obou stranách

Podle izraelských médií bylo několik občanů v příhraničních městech u Pásma Gazy zraněno ohněm z raket. V Gaze byl během náletů zabit jeden bojovník Hamásu a palestinská žena s osmnáctiměsíčním dítětem, uvedli palestinští zástupci s tím, že dalších minimálně pět lidí bylo zraněno.

Vyslanec OSN na Blízkém východě Nickolay Mladenov vyjádřil znepokojení nad eskalací násilí mezi Gazou a Izraelem a uvedl, že OSN a Egypt vyvíjejí veškeré úsilí, aby zabránili vážnému konfliktu. Mladenov nicméně varoval, že situace se může rychle zhoršit s ničivými důsledky pro všechny lidi.

Výbuch nastražené nálože u konvoje palestinského premiéra! Za útokem stojí skupina Hamás

Výbuch nastražené nálože u konvoje palestinského premiéra! Za útokem stojí skupina Hamás

Skupina Hamás ovládá Pásmo Gazy již více než jednu dekádu, během které podnikla proti Izraeli tři války. Nejčerstvější je ta z roku 2014. Aktuálně se zdá, že není v zájmu ani jedné ze stran pokračovat v dalším plnohodnotném konfliktu.

reklama