NASA očekává, že kouř z Austrálie obletí celou planetu. Časté požáry takového rozsahu mohou být problémem

Vědci z NASA uvedli, že očekávají, že kouř z katastrofických požárů v Austrálii vytvoří okolo celé zeměkoule alespoň jeden „plný okruh“ a „vrátí“ se tak po otočení země zpátky na oblohu v zemi svého původu. Informoval o tom server CNN. Časté požáry takového rozsahu by mohly ovlivnit klima a atmosféru po celém světě. Australské požáry dělají problém rovněž tenistům, kteří se mají účastnit Australian Open.
11. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: AUSTRÁLIE: VLÁDA VYZÝVÁ STATISÍCE LIDÍ K EVAKUACI / K ŠÍŘENÍ POŽÁRŮ PŘISPÍVAJÍ I DRAVCI
11. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: AUSTRÁLIE: VLÁDA VYZÝVÁ STATISÍCE LIDÍ K EVAKUACI / K ŠÍŘENÍ POŽÁRŮ PŘISPÍVAJÍ I DRAVCI

reklama

Americká kosmická agentura pomocí flotily satelitů analyzovala kouř a aerosoly vycházející z plamenů ohně v Austrálii.

Před několika dny kouř překročil Jižní Ameriku

Austrálie je pustošena nejhoršími požáry za poslední desítky let od konce července, kdy v zemi začíná „sezóna požárů“. Nejméně osmadvacet lidí již napříč zemí v jejich důsledku zahynulo, u divoké zvěře již vědci odhadují počet uhynulých kusů na více než jednu miliardu. Jenom v Novém Jižním Walesu bylo zničeno nebo poškozeno více než tři tisíce domovů. Austrálii pomohou také čeští daňoví poplatníci, když se na pomoc zemi zmítané požáry rozhodlo dvěma miliony korun přispět i české Ministerstvo zahraničních věcí.

Podle agentury NASA „cestoval“ kouř z australských požárů do 8. ledna zhruba do poloviny cesty kolem Země a překročil Jižní Ameriku, přičemž způsobil mlhavé nebe a barevné východy či západy slunce.

Požáry sužující Austrálii

Česká republika pomůže požáry pustošené Austrálii. Pošle dva miliony korun

Pravidelné požáry tohoto rozsahu by byly problémem

Kouř z australských požárů způsobuje potíže nejen v zemi klokanů a medvídků koala, ale rovněž na Novém Zélandu, kde působí „závažné problémy kvalitě ovzduší“ a špiní či očerňuje sníh na horách, dodala NASA. CNN již začátkem měsíce informovala, že Foxův ledovec a ledovec Františka Josefa v důsledků kouře z australských požárů zhnědly.

Podle agentury NASA vedly „nebývalé podmínky“ spalujícího tepla v kombinaci se suchem k vzniku „neobvyklé velkého“ počtu jevů typu pyrocumulonimbus, což je typ oblaků a bouřek vznikajících nad zdrojem obrovského tepla, jímž mohou být například oblasti výbuchu atomové bomby, sopečné erupce nebo rozsáhlé lesní požáry. Tyto jevy poskytují kouři cestu k dosažení stratosféry ve výšce nad deset mil (16 kilometrů). Jakmile se tam kouř dostane, může se pohybovat až do vzdálenosti tisíců kilometrů od zdroje šíření a ovlivnit atmosférické podmínky na celém světě, uvedla NASA.

„Pokud bychom začali vídat takovouto úroveň požárů v Austrálii každý rok, nebo každých několik let, pak by dopady na kvalitu ovzduší a klima začaly být znatelné a na pováženou,“ uvedl klimatolog Nicolas Bellouin z University of Reading.

Australské požáry si už vyžádaly před miliardu mrtvých zvířat 1

V děsivých požárech v Austrálii už zahynula více než miliarda zvířat! Jak můžete i vy pomoct?

Tenisté na australských turnajích v problémech

Požáry dělají potíže rovněž tenistům, kteří se v Melbourne účastní kvalifikace na světově proslulé Australian Open, které má začít za pár dní právě v Melbourne. Kvalita ovzduší v Melbourne byla kvůli kouřům v posledních dnech vyhodnocena jako „střední až nebezpečná“.

Například slovinská tenistka Dalila Jakupovičová byla nucena opustit kvalifikaci poté, co nebyla schopna dohrát vlastní podání v zápase se Švýcarkou Stefanie Vogeleovou za pro Slovinku příznivějšího stavu 6-4 a 5-6. „Bylo pro mě po celý zápas těžké dýchat. Po 20 minutách jsem už měla potíže,“ řekla pro CNN Jakupovičová. „Nebyla jsem schopna dát více než tři rány běžíc doleva a doprava, protože jsem začínala mít něco jako astmatický záchvat. Normálně astma nemám.“

Ačkoliv i další tenisti často se sarkasmem poukazovali na zhoršené podmínky, tak organizátoři jednoho ze čtyř světových Grand Slamů zatím neuvažují o posunutí začátku. Řada tenistů také přislíbila nejrůznějšími způsoby Austrálii finančně pomoci. Australan Nick Kyrgios se například zavázal přispět na pomoc proti požárům za každé eso v nadcházejících turnajích 140 dolarů (přes 3 tisíce korun). Maria Šarapovová zase slíbila stejně jako následně Novak Djokovič přispět 17 400 dolary (asi 394 tisíc korun).

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!