NASA poprvé testovala skupinově drony v ulicích města

Americká kosmická agentura NASA zahájila finální etapu čtyřletého úsilí vyvinout národní systém řízení dopravy pro drony (bezpilotní letouny). NASA poprvé testovala několik dronů zároveň mimo zorný dohled operátorů nad centrem amerického města Reno, uvedla agentura AP.
Dronyve městě Reno
Dronyve městě Reno
@NASA / Twitter

reklama

Série simulací bezpilotních technologií je přípravou na řídící systém správy až stovek tisíc komerčních dronů, které by měly v budoucnu například doručovat nejrůznější dodávky.

Tato aktivita je nejnovější a největší technickou výzvou, kterou jsme doposud s bezpilotními vzdušnými systémy provedli,“ uvedl David Korsmeyer z výzkumného centra NASA v Mountin View v Kalifornii.

První test takového rozsahu ve městě

Jeden z dronů byl testován ze střechy pětipodlažního parkoviště, kdy přeletěl na jinou ze střech, zatímco jiné drony vybavené GPS systémem létaly ne výše, než jsou lampy městského osvětlení. Díky sledovacím systémům spojeným s NASA počítači na zemi se byly schopny navzájem vyhýbat.

Obdobné testy byly dříve provedeny v odlehlých a venkovských oblastech. Federální letecký úřad (FAA) sice dříve schválil jednotlivé individuální lety dronů v městských oblastech, ale skupinový byl proveden vůbec poprvé.

Nutná bude takřka plná automatizace, soukromé firmy už vyčkávají

Systém řízení dopravy dronů přitom musí být takřka plně automatizován, protože dispečeři letového provozu by nemohli zvládnout tak enormní pracovní zátěž. Systém je v současnosti testován se šestatřiceti soukromými partnery zahrnujícími výrobce dronů, operátory, softwarové vývojáře a třetí strany poskytující služby. Mezi společnosti, které doufají v brzké využívání dronů, jsou například Amazon nebo FedEx.

S možným budoucím komerčním využitím dronů například pro rozvoz zboží nicméně souvisí i nutnost rozvolnění zákazu přeletu těchto zařízení nad určitými oblastmi – nebo například nad davy lidí. Také na tom se údajně pracuje. Je však zásadní klást důraz zejména na bezpečnost.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!