NASA vyšle robotické vozítko do kráteru Jezero na Marsu. Bude hledat stopy života

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvolil po letech hledání místo příštího přistání svého robotického vozítka (roveru) Mars 2020 na planetě Mars. Má se jednat o kráter nazvaný „Jezero“. Informoval o tom server CNN.

Kráter o šířce 45 kilometrů je 3,6 miliardy let starý a po pěti letech hledání ho výzkumníci upřednostnili před šedesáti dalšími zvažovanými místy pro přistání.

Pouze 40 % misí na Mars končí úspěšně

Raketa s vozítkem by měla být ze Země vypuštěna v roce 2020. Přistání na Marsu je však velmi náročné, proto jen asi 40 % misí vyslaných na rudou planetu končí zdarem. Úspěšně přistát na planetě se doposud povedlo pouze USA.

Obtíže jsou částečně způsobeny tenkou vrstvou atmosféry na planetě, jejíž tloušťka činí asi 1 procento té naší zemské.

„Oblast přistání v kráteru Jezero nabízí geologicky rozmanitý terén s útvary starými až 3,6 miliardy let, které potenciálně mohou zodpovědět důležité otázky ohledně evoluce a astrobiologie planety, uvedl Thomas Zurbuchen, vedoucí vesmírných misí NASA. „Získání vzorků z unikátní oblasti posune dál naše vnímání Marsu a jeho schopnosti uchovávat život.“

Najdou vědci na planetě stopy minulého života?

Prastarý deltový systém, ve kterém se kráter Jezero nachází, slibuje možnost sesbírání minimálně pěti druhů hornin. Obsahuje jíly a uhličitany, které mají vysoký potenciál zachovávat stopy minulého života. Na planetě byla již dříve nalezena organická hmota v odebraných vzorcích půdy a v atmosféře Marsu byly zjištěny stopy metanu.

Podle vědce Kennetha Farleyho z NASA byl kráter Jezero vybrán zejména v souvislosti s tím, že jezera jsou vhodnou lokalitou pro život a delty zase nabízejí mimořádnou naději pro uchování života předchozího.

Tagy: