NASA zmapovala měsíc Titan. V oceánech pod zamrzlou krustou může existovat život

Vesmírná loď Cassini americké kosmické agentury NASA zmapovala na základě radarových, infračervených a dalších dat měsíc Titan, největší ze dvaašedesáti měsíců planety Saturn. Podle autorů více než desetiletého výzkumu na něm může existovat život. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Kosmická loď shromažďovala data o měsíci s průměrem 5150 kilometrů více než jednu dekádu v letech 2004 až 2017. Titan je po Jupiterově měsíci Ganymede druhým největším měsícem sluneční soustavy, přičemž je větší než nejmenší planeta soustavy Merkur.

 

Titan disponuje látkami nezbytnými pro život

Významnou roli na Titanu hrají organické látky – sloučeniny na bázi uhlíku nezbytné pro podporu živých organismů. „Organické látky jsou velmi důležité pro možnost života na Titanu, u něhož si mnoho z nás myslí, že se pravděpodobně mohl vyvinout v tekutém vodním oceánu pod ledovou krustou Titanu,“ uvedla planetární geoložka Rosaly Lopesová z laboratoře tryskových pohonů NASA v americké Kalifornii.

„Myslíme, že organické materiály mohou proniknout dolů do tekuté vody oceánu a  poskytnout živiny důležité pro život, pokud se tam vyvine,“ dodala vědkyně, která nedávno uveřejněný výzkum vedla.

Nový NASA rover BRUIE

NASA otestovala nový podvodní rover. Má hledat stopy života pod ledem oceánů ve vesmíru

Kromě Země jediný objekt se stabilními tekutinami na povrchu

Z mraků na Titanu prší vzhledem k chladnému klimatu měsíce v kapalné formě uhlovodíky jako metan a etan, které jsou na Zemi plyny. Srážky se vyskytují po celém měsíci, přičemž rovníkové oblasti jsou sušší než póly, dodala spoluautorka studie Anezina Solomonidou z Evropské vesmírné agentury.

Titan je spolu se Zemí jediný známý objekt sluneční soustavy, který se může pochlubit stabilními tekutinami na povrchu s výrazným zastoupením jezer a moří plných metanu v polárních regionech. Pláně ze zmražených kousků metanu a dalších uhlovodíků pokrývají 65 % jeho povrchu, duny 17 % a kopcovité a horské oblasti, o nichž se předpokládá, že představují odkryté části Titanovy ledové krusty, zabírají 14 % povrchu.

Průzkumná mise v roce 2034

„Je skutečně zábavné přemýšlet o tom, zda se nějakým způsobem mohly tyto složitější organismy dostat dolů a promíchat se s vodou v hluboké ledové krustě nebo v hlubokém podpovrchovém oceánu,“ uvedl další ze spoluautorů Michael Malaska.

Mapa Titanu byla vytvořena sedm let před plánovanou misí NASA Dragonfly (Vážka), která má vyslat dron pro prostudování chemického složení a vhodnosti Titanu pro život.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!