Násilí a agrese je pro zdravotníky velkou hrozbou. Učí se, jak na takové situace reagovat

Ve zdravotnictví je násilí podle expertů z Aesculap Akademie podceňovaný jev. Nejen u nás, ale i v USA a západní Evropě je agrese ve zdravotnických zařízení velice častá. Některé nemocnice dokonce instalují detektory kovů, aby zabánily případnému konfliktu. „V Česku je současná tragická událost v Ostravě po březnové střelbě ve FN Královské Vinohrady už druhým útokem střelnou zbraní. I ze zpráv ze zahraničí vyplývá, že jde o trend. Je na místě se velmi rychle začít zabývat účinnou prevencí, “ říká autor výzkumné studie Mgr. Jaroslav Pekara Ph.D. z Aesculap Akademie.
Podle výzkumné studie Jaroslava Pekara z Aesculap Akademie je terčem fyzického útoku 206 zdravotníků z 896 zapojených. Deset z nich bylo napadeno fyzicky a zraněno. Zdravotníci navíc dodali, že je pro ně agrese pacientů na pracovišti velkou hrozbou. To potvrzuje i průzkum z roku 2018, kterého se zúčastnilo 6235 zdravotníků ze 155 českých nemocnic. Dotázaní jako největší hrozbu uvedli syndrom vyhoření (22,3 %) a hned potom agresivitu pacientů (22,2 %). Proto Aesculap Akademie pořádá kurzy, které mají učit doktory, zdravotní sestry a další zdravotníky, jak na agresi reagovat.
Nejen pacienti, ale i příbuzní slovně napadají personál v nemocnici. „Řekl mi, abych se podívala na sebe, že jsem tlustá jako kráva,“ popsala všeobecná sestra z dialyzačního střediska. Nejen ona, ale i další se s urážkami setkávají.
Až polovina zdravotníků podle průzkumu akademie reagovala na agresi klidně. Každý pátý se pokusil útéct. „V případě mimořádné fyzické agrese například se zbraní v ruce je nejlepším řešením útěk,“ uvedl Jaroslav Pekara. Od roku 2016 Akademie uspořádala přes dvě desítky kurzů a snaží se prakticky popsat, jak správně reagovat. Lektor ale dodal, že reálná situace je pak vždycky jiná. Účinnou prevencí násilí je i sdílení zkušeností s ostatními zdravotníky, kteří se s podobným jednáním pacientů už někdy potkali.