Následky 11. září: Tisíce Newyorčanů se potýkají s rakovinou, kterou způsobil toxický prach a kouř

Téměř deseti tisícům lidí diagnostikovali lékaři rakovinu, kterou způsobilo vdechnutí nebezpečného prachu a kouře. Toxické látky se uvolnily po nárazu dvou letadel do věží newyorského Světového obchodního centra 11. září 2001. Smutnou bilanci zveřejnil list New York Post.
11.9.2001
11.9.2001
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vdechnutí toxických částic z jedovatého paliva, azbestu, cementového prachu či skleněných částic po zřícení Dvojčat, vedlo ke vzniku rakoviny u nejméně 9 795 pacientů. Tuto informaci uveřejnil deník New York Post s odkazem na Program pro zdraví Světového obchodního centra, jehož součástí byla i Dvojčata.

Čísla pacientů s rakovinou bohužel stále rostou. Od roku 2013, kdy program odstartoval, se počet nemocných rozrůstá nezadržitelnou rychlostí. Zatímco v roce 2015 bylo pacientů spojených s následky 11. září kolem tří tisíc, o rok později jich bylo už osm tisíc.

Vlevo Dvojčata, vpravo nově postavená první budova Světového obchodního centra - 1 World Trade Center (WTC1), která nahradila Dvojčata

New York s Dvojčaty a bez Dvojčat: Jak se změnila podoba města po 11. září 2001?

„S případy rakoviny spojené s teroristickými útoky z 11. září se v současnosti potýkáme několikrát do týdne. Nejvíce případů evidujeme u starších lidí. To ale není překvapení. Přeci jen, u stárnoucí populace vidíme rostoucí míru rakoviny bez ohledu na to, zda byli součástí hrůz z 11. září, či nikoliv.

Sérií koordinovaných teroristických útoků 11. září 2001 podniklo 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, zabila všechny lidi na palubě a další uvnitř budov. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA v hlavním městě Washingtonu D.C. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla poblíž města Shanksville v Pensylvánii

Při útocích celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté pocházející celkem z 90 zemí.

Reklama
Reklama