Následky hurikánu Maria: Portoričané se houfně stěhují na pevninu, nemůžou ale sehnat práci

Už čtyři měsíce musí Enghie Melendezová žít s celou svou rodinou v provizorních prostorách hotelového pokoje v Brooklynu. Jejich domov na ostrově Portoriko totiž zdevastoval hurikán Maria. Na pevninu podle agentury AP uprchli se třemi kufry a doufali, že se v co nejkratším čase jejich život vrátí do normálních kolejí.
Pětičlenná rodina se musí tísnit ve dvou místnostech hotelového pokoje v Brooklynu
Pětičlenná rodina se musí tísnit ve dvou místnostech hotelového pokoje v Brooklynu
AP

reklama

Pětičlenná rodina Enghie Melendezové žije už několik měsíců ve dvou místnostech hotelového pokoje v Brooklynu. Jejich domov na ostrově Portoriku zničil hurikán Maria. „Po zásahu hurikánu jsme dětěm řekli, že každý den bude dobrodružství, ale ne takhle. Je to opravdu těžké,“ uvedl pro agenturu AP třiačtyřicetiletá žena s tím, že z ostrova odjížděli pouze se třemi kufry. Nic víc jim nezůstalo.

Její rodina ale není jediná, která utekla před bídou. Přechod do nového prostředí se ale ukazuje jako velice náročný. Rodiny totiž kromě zaměstnání a bydlení, hledají také školy pro své děti. Například Enghie musela uprostřed semestru měnit školu všem svým třem dětem. Navíc si musí pořizovat i nový nábytek a oblečení, protože po zkáze jejich domova jim téměř nic nezbylo.

Hurikán Maria zanechal na Portoriku značné škody

Hurikán Maria zanechal Portoriko bez elektrického proudu. V Dominikánské republice evakuovali turisty

O střechu nad hlavou přišlo více než 300 tisíc lidí

Celou věc nezlehčuje ani fakt, že Federální agentura pro řešení krizových situací pomalu ale jistě začíná snižovat příspěvky na dočasné bydlení. „Je to stresující,“ popsala i pětatřicetiletá Yalitza Rodriguezová z jižního města Yauco v Portoriku, která zatímco hledá práci, žije v hotelu v Queensu se svou matkou a manželem.

Podle mluvčí portálu bydlení v Portoriku Leticie Joverové hurikán Mária připravil o střechu nad hlavou zhruba 300 tisíc lidí a zničil až 75 tisíc domácností. Na některých místech na ostrově stále nejsou obnoveny dodávky elektřiny a mnoho podniků bylo po katastrofě uzavřeno. To vše mělo za následek odchod Portoričanů na pevninu.

reklama

reklama