Následky požáru v Černobylu: Kyjev se dusí, obyvatelé se bojí radiace

Hlavní ukrajinské město Kyjev, stejně jako část Ukrajiny, je vlivem požáru lesa u jaderné elektrárny Černobyl zasaženo silným znečištěním ovzduší. Nejenže se zde špatně dýchá, ale lidé se obávají i radiace.
Z těchto požárů u Černobylu vzniká nejen znečištění ovzduší, ale i zvýšená radiace
Z těchto požárů u Černobylu vzniká nejen znečištění ovzduší, ale i zvýšená radiace
foto CNN

reklama

Ke zhoršení situace v Kyjevě došlo 16. a 17. dubna v důsledku požáru v lesích u černobylské jaderné elektrárny. Navíc bylo vlivem silného větru ukrajinské hlavní město zasaženo písečnou bouří.

Požár v černobylském a žitomirském regionu začal 4. dubna. Následující den policie objevila viníka požáru. Ukázalo se, že se jedná o sedmadvacetiletého obyvatele vesnice Ragovka, který z nudy pálil trávu. Vítr oheň rozšířil a velký požár se již muži nepodařilo uhasit. Když se hasičům po dvou týdnech podařilo dostat živel pod kontrolu, vítr ho opět rozšířil.

Po požáru vznikla velká obava, aby oheň nezasáhl skladované vyhořelé jaderné palivo. Úřady ohlásily, že sklady jsou v bezpečí.

Na co zdejší ekologické organizace upozorňují, je nezákonná těžba dřeva v lesích oblasti Černobylu, která se následně maskuje úmyslně založeným požárem. Jak uvádí Sergej Šaparenko z organizace Pečenega, v důsledku požárů se dostává do ovzduší kouř a saze s radioaktivními částečkami, které se mohou dostat do větších vzdáleností.

Požár v zakázané zóně Černobylu

Požár v Černobylu po týdnu uhašen? Doutnat ale bude ještě několik dní

Podle švýcarské organizace IQ Air, která monitoruje úroveň znečištění ovzduší, se Kyjev dostal s indexem 190 na první místo na světě. Pro srovnání se za ním umístilo například pětimilionové čínské město Šen-jang s indexem 154 a thajský Chiang Mai s indexem 152 (údaje jsou online a s časem se mění).

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se lidé nemusí radiace z okolí čenobylské jaderné elektrárny obávat. Úroveň se dá sledovat mapě webu Ústavu geochemie životního prostředí Národní akademie věd. Podle dostupných dat je skutečně radiace v Kyjevě a jeho okolí v normě, ale jak uvádí ukrajinská média, stupeň znečištění ovzduší je obrovský, neboť norma je 3,5krát překročena. Proto úřady vydaly nařízení, aby obyvatelé nevětrali a omezili svůj pobyt mimo uzavřené prostory.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak se chránit před zplodinami ze spalování. Látky, které se nachází v ovzduší, vyvolávají bolesti hlavy, kašel, problémy s dýcháním, podráždění očí, zánět sliznice v nose a krku. Stejně tak může takto znečištěné ovzduší způsobit různé alergie a další zdravotní problémy.


 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!