Následky srážky dvou vrtulníků v Mali jsou tragické!

Elysejský palác palác oficiálně potvrdil informaci o pondělní nehodě dvou vrtulníků při bojové operaci proti džihádistům v Mali. Zemřelo při ní 13 francouzských vojáků. V africké zemi působili v rámci operace Barkhane.
Bojová helikoptéra Tigre
Bojová helikoptéra Tigre
ilustrační foto

reklama

Francouzský prezident Emmanuel Macron napsal na Twitteru: „Nejvyšší uznání památce těchto vojáků pozemní armády, kteří padli při operaci a zemřeli pro Francii v těžkém boji proti terorismu v Sahelu". Vojákům a jejich misi také vyjádřil i nadále plnou důvěru.

Podle zdrojů z francouzského ministerstva obrany se při nehodě srazila bojová helikoptéra Tigre s transportním vrtulníkem Cougar. Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů. 

V zemi kromě francouzské operace Barhkane a mise EU působí také mírová mise OSN MINUSMA. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části vlastního území. Islamisté v podstatě ovládají severní oblasti Mali. 

Soustrast vyjádřili i představitelé Česka:

 

Po novém roce Česko přebírá v Mali velení výcvikové mise

V roce 2013 Francie vyslala do Mali tisíce svých vojáků, když se islámští militanti zmocnili po nepodařeném potlačení povstání velké části teritoria na severu země. Sice malijská armáda získala území zpět, přesto zde panuje nejistota a džihádisté rozšířili své působení i na jiné regiony Mali.

V boji proti islamistickým militantům nasadila Francie 4500 vojáků, a to nejen v Mali, ale také na území Mauretánie, Nigeru, Burkiny Faso a Čadu.

Oblast Sahelu, která se táhne přes Mali, Niger a Burkina Faso, je místem opakovaných střetů mezi džihádisty a místními silami podporovanými jednotkami západních zemí.

Kromě francouzských jednotek rozmístila OSN v zemi kolem 15 000 příslušníků mírových jednotek.

Od příštího roku přebírají čeští vojáci v Mali na dobu šesti měsíců velení výcvikové mise Evropské unie. V současnosti je zde 120 našich vojáků a jejich úkolem je ostraha velitelství mise v hlavním městě Bamako i výcvikové lokality Koulikoro.

reklama

reklama