Našlo lidstvo další domov? Vědci z NASA objevili potencionálně obyvatelnou planetu

Astronomové z americké kosmické agentury NASA objevili potencionálně obyvatelnou planetu typu super-Země. Jedná se o exoplanetu, která je od naší sluneční soustavy vzdálená 31 světelných let. Planeta s názvem „GJ 357 d“ byla objevena díky údajům získaných vesmírným teleskopem TESS, který hledá nové planety v jiné než sluneční soustavě.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dotkne se někdy planety „GJ 357 d“ lidská noha?

reklama

V únoru tohoto roku zachytila kamera teleskopu TESS hvězdu GJ 357 s poklesem jasnosti v intervalu 3,9 dní. Podrobnější zkoumání nakonec odhalilo tři nové exoplanety, které kolem hvězdy obíhají. GJ 357 d - třetí a od své hvězdy nejvzdálenější planeta, obíhá na vnějším okraji obyvatelné zóny a od své hvězdy získává přibližně stejné množství energie jako Mars od Slunce.

Pokud by na planetě byla dostatečně hustá atmosféra, mohla by zachytit dostatečné množství tepla, které by planetu ohřálo a umožnilo na jejím povrchu výskyt vody v kapalném skupenství. Podle vyjádření astronomky Diany Kossakowski z institutu  Max Planck, které vyšlo v časopise Astronomy & Astrophysics, by se „bez atmosféry teplota povrchu pohybovala na hodnotě kolem -53 °C, což by mělo za následek existenci ledové planety, nikoliv tělesa vhodného k životu.“[1] Pro potvrzení této domněnky jsou však nutné další studie.

Rok na planetě trvá necelých 56 dnů

Astronomy & Astrophysics dále uvádí, že je hmotnost planety GJ 357 d 6,1krát vyšší než hmotnost Země a kolem své hvězdy obíhá v intervalu jednou za 55,7 dní. Přesnou velikost ani složení planety GJ 357 d astronomové neznají, ale pokud se jedná o kamenné těleso, mohlo by být dvakrát větší než Země.

Tým, který planetu objevil, vede Rafael Luque, student doktorského programu na Institutu astrofyziky na Kanárských ostrovech (IAC). „Určitým způsobem se tyto planety ukrývaly v měřeních, která byla provedena četnými observatořemi v průběhu několika let,“ uvedl Luque pro web organizace NASA. „Ale až teleskop TESS nás nasměroval na zajímavou hvězdu, kde jsme tyto planety objevili,“ dodal.

Sonda New Horizonsn (ilustrační foto)

Historický okamžik kosmonautiky: Americká sonda proletí na Nový rok okolo tělesa miliardy kilometrů od Země

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) byl spuštěn loni v dubnu a vyhledává na obloze nejbližší a nejjasnější hvězdy ve snaze najít a identifikovat planety, které kolem těchto hvězd obíhají. Vyhledává drobné poklesy jasnosti hvězd, které jsou způsobeny obíháním planety (tranzitem) kolem své mateřské hvězdy. Satelit pečlivě zkoumá a prověřuje stovky tisíc hvězd v naději, že za naší „vesmírnou branou“ objeví tisíce exoplanet, tedy planet obíhajících kolem jiné hvězdy než Slunce.

Teleskop TESS není určen pro vyhledávání mimozemského života. Nejslibnější kandidáti objevení tímto teleskopem budou dále zkoumáni většími a lepšími observatořemi včetně teleskopu James Webb Space agentury NASA.

 

Petra Pachovská

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!