NATO a afghánská armáda zabily více civilistů než Tálibán

Mise OSN v Afghánistánu zveřejnila statistiky obětí konfliktu v této zemi. Za první letošní půlrok zde zahynulo 1366 civilistů, z toho 717 připadá na vrub silám NATO a afghánské armády, zatímco protivládní síly (Tálibán, Islámský stát a další bojové skupiny) mají na svědomí 521 obětí na civilním obyvatelstvu země. Zbývajících 118 obětí konfliktu je přičítáno jiným příčinám.
zraněný v Afghánistánu ilustrace
zraněný v Afghánistánu ilustrace
foto youtube euronews
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zpráva OSN sice mluví o trendu poklesu civilních obětí afghánského konfliktu, přesto číslo 3812 znamenající celkový počet zabitých a zraněných je přinejmenším šokující, navíc s vědomím, že velkou část mají na svědomí vojáci, kteří mají za úkol obranu před terorismem.

počet obětí v Afghánistánu pololetí 2019 - zdroj OSN
počet obětí v Afghánistánu pololetí 2019 - zdroj OSN

Většina civilních obětí byla způsobena vojenskými operacemi sil NATO a afghánské armády při útocích na povstalce, a to leteckými nálety a nočními útoky na cíle povstalců. Ty se ale často nacházejí právě mezi civilisty. Zpráva píše o tom, že kolem tří set obětí způsobených protivládními silami bylo cíleně zaměřeno, především na pracovníky bezpečnostních složek.

OSN ve zprávě před čtvrt rokem poprvé konstatovala větší počet obětí ze strany provládních sil a NATO. OSN vydává statistiku obětí konfliktu již deset let a z ní od roku 2008 můžeme vysledovat narůstající počet obětí mezi civilisty. Tálibán v osmnáct let trvající válce odmítá příměří a v poslední době zaměřuje útoky především na bezpečnostní síly.

Žádná ze stran konfliktu zprávu nekomentuje. Richard Bennett, šéf humanitární pomoci OSN v Afghánistánu, který zprávu publikoval, uvedl, že „všechny účastněné strany konfliktu podávají vysvětlení trendu obětí a pochopitelně každá z nich má své vysvětlení, aby zdůvodnila vlastní vojenskou taktiku.“ Zástupce OSN v Afghánistánu k tomu dodal, že dodržováním mezinárodního humanitárního práva a především snížením intenzity bojů se dá dosáhnout snížení počtu civilních obětí.

Zpráva uvádí, že proti loňsku, kdy byly oběti na historicky nejvyšší úrovni, klesl počet zabitých civilistů, a to zejména díky tomu, že civilní ztráty způsobené povstalci klesly o 43 %.

Existuje statistika příčin úmrtí, která uvádí, že jedna ze tří obětí je následkem pozemního boje a pětina byla způsobena minami na silnici. Letecké operace představovaly asi 14 % obětí.

počty obětí v Afghánistánu od r. 2008 - zdroj OSN
počty obětí v Afghánistánu od r. 2008 - zdroj OSN

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama