Návod: Jak zvládnout nejkrásnější národní parky USA za týden? 2. část

V minulém článku jsem se zaměřila na praktické tipy, které je dobré znát při plánování vašeho dobrodružství. Dneska se společně vydáme již na samotnou cestu.

Jaké auto jsme si nakonec pořídili?

Mé argumenty byly natolik výmluvné, že jsme si nakonec pronajali obytnou dodávku. Auto se nám dokonce ani jednou nerozbilo, což je velmi překvapující – vozidla v mé blízkosti mají tendenci z nepochopitelných důvodů nefungovat. S dodávkou na Novém Zélandu jsem si užila legrace… ale o tom až někdy jindy.

Kam se vydat?

V USA se nachází 59 národních parků, nemluvě o státních parcích a dalších chráněných územích. Stihnout všechny za krátkou dobu pochopitelně nelze. Během jednoho týdne se však dá navštívit 6 národních parků na území dvou států – Utahu a Arizony (což prakticky poznáte pouze na změnách časových pásem, žádných kontrol na hranicích se bát nemusíte).

Přírodní rezervace jsou tu na sebe doslova nahuštěny. Mezi ty nejznámější patří národní park Grand Canyon, národní park Arches, ale také národní parky Bryce, Capitol Reef a Canyonlands. Nesmím zapomenout ani na Monument Valley v autonomní indiánské rezervaci.

Po dlouhém rozmýšlení, kde náš roadtrip začít, rozhodli jsme se pro Las Vegas, ve státě Nevada. Ačkoli se nepovažuji za městský typ, lákalo mě prohlédnout si město hříchu a utratit nějaký ten dolar v kasinu. Navíc kde jinde najdete na jednom místě Eifellovu věz, zpívající fontánu, největší láhev Coca-Coly, kopii italského města Benátek a 18 z 25 největších hotelů světa? Kromě toho jsem kdysi slyšela, že kdo nebyl v Las Vegas, jako by nežil, a já žít rozhodně chci.

Z Las Vegas se můžete vydat několika směry, nejčastěji na tzv. Malý a Velký okruh – nemusíte tedy vracet auto na jiném místě a vyhnete se tak zbytečným poplatkům.

Jaký okruh vybrat?

Existuje několik okruhů, které se dají v oblasti podniknout. My jsme se rozhodli pro Velký okruh s tím, že jsme si ho trochu poupravili.

Náš Velký okruh vedl z Las Vegas přes národní park (dále NP) Zion, Bryce Canyon, Escalante, Goblin Valley, Little Wild Horse Canyon, Capitol Reef do NP Arches, ráj cyklistů Moab, a poté přes Mexican Hat, Monument Valley do Grand Canyonu (na jeho méně známý severní okraj). Posléze jsme pokračovali na dálnici 15, která nás zavedla zpět do Las Vegas. Ke zdolání tohoto okruhu jsme potřebovali 6 dní.

Pokud máte více času a nevadí vám trochu si připlatit, vyrazte z Las Vegas stejnou cestou, ale místo vrácení auta v Las Vegas, pokračujte do Los Angeles a po pobřeží až do San Francisca, případně přes Death Valey a Yosemity do San Francisca.

Jaké aktivity se dají po cestě za 6 dní stihnout?

Těch je!

Od jízdy na koni přes let vrtulníkem až po canyoneering. My stihli několik treků, celodenní ježdění na MTB v Moabu, dlouhé ranní vyspávání a návštěvu Las Vegas. Věřte nebo ne, kupodivu to ani nebylo moc hektické.

Naší první zastávkou byl národní park Zion, který se zařadil mezi mé oblíbence. Krom jiného na to měl vliv i fakt, že ho v roce 1919 přejmenovali z Mukuntuweap National Monument na Zion. Mnohem jednodušeji se ptá na cestu. Můžete si tu vybrat z velkého počtu treků různých obtížností. Na některé z nich si dokonce smíte s sebou přivést vlastního osla, pokud nějakého máte. Pravidla národního parku to povolují. Jak jsem již psala v první části Návodu na cesty po národních parcích, USA je zemí nepřeberných možností.

Nejznámější trek, Angels landing, jsme si nechali s klidným svědomím ujít (stačily výhledy na souvislou kolonu, vedoucí až na vrchol). My se rozhodli pro trek na Observation point, což se ukázalo jako skvělá volba. Skoro celou dobu jsme šli sami a výhledy byly vskutku impozantní.

Po dalších dvou hodinách řízení se dostanete do národního parku Bryce, který je známý svými hoodoos – červenými vápencovými věžemi. Najdete tu několik okruhů, které jsou výborně značené a udržované – jde spíše o procházky než treky. My jsme začali na Sunrise point a skončili na Sunset point s tím, že jsme obešli Queens garden trail a Navaho loop.

Další zastávkou pro nás byl státní park Goblin Valley, na který sice neplatí permanentka po NP, ale zase uvidíte něco zcela odlišného. Svůj název získal podle útvarů, které se v něm nacházejí – prý připomínají skřítky… No nevím, nevím, posuďte sami.

Kousek odsud se nachází Little Wild Horse Canyon, kde se dá strávit celý den. My se tam šli projít pouze na hodinku, ale stálo to za to.

NP Capitol Reef jsme de facto jen projeli a zastavili se až v národním parku Arches. Při jeho rozloze plně oceníte vlastní vůz. Nejznámější je trek k bráně Delicate Arch, což bylo vidět už zdálky. My šli jen na vyhlídku a stačilo to.

Další den byl na programu Moab na kole. O tom, jak jsme nepotkali živáčka a jaké ježdění nabízí tento ráj pro MTB cyklisty, pojednává článek Moab – MTB oáza uprostřed pouště.

Přes Monument Valley jsme se dostali neustále se měnící krajinou až ke Grand Canyonu, jehož návštěvu jsem zpočátku rezolutně zavrhovala, ale posléze se nechala přesvědčit. Více informací o tom, odkud pozorovat východ slunce nad Grand Canyonem úplně sami se můžete dočíst v mém článkuGrand Canyon bez lidí? I to je možné.

Několik praktických tipů na závěr:
  • Kupte si roční permanentku The America the Beautiful, která opravňuje vás, vaše auto a všechny pasažéry v něm ke vstupu do všech národních parků a dalších chráněných území. Pokud tedy plánujete navštívit několik parků během jednoho roku, určitě se vám permanentka vyplatí. Vstup do NP pro děti do 15 let je zdarma.
  • Pokud chcete spát v kempech, nezapomeňte si je dopředu zarezervovat.
  • Dopředu si také zarezervujte auto a nezapomeňte si zkontrolovat skryté poplatky.
  • Zabalte si řidičský průkaz, společně s jeho mezinárodním oprávněním.

Přečtěte si také: Návod: Jak zvládnout nejkrásnější národní parky USA za týden? 1. část

Populární filmy na Prima Zoom