Navržená předsedkyně Evropské komise v dřívějších rozhovorech: Spojené státy evropské, armáda Evropanů nebo podpora uprchlíků

„Mým cílem jsou Spojené státy evropské – na principu federálních států jako je Švýcarsko, Německo nebo USA,“ uvedla v roce 2011 pro Der Spiegel. Svou výzvu zopakovala v roce 2016 pro Die Zeit, kde navíc dodala: „Představuji si Evropu mých dětí a vnoučat ne jako volnou unii států uvězněných národními zájmy.“
Coby ministryně obrany prosazovala výraznější bezpečnostní spolupráci v EU, pobízela k „obrané unii“ a k založení „armády Evropanů“.
K brexitu a zaznívajícím hlasům ohledně druhého referenda se vyjádřila, že „stejně tak moc, jak bych chtěla vidět setrvání Britů v EU, se oni rozhodli odejít.“
Ačkoliv von der Leyenová v roce 2014 odmítla poskytnout zbraně Ukrajině, které by mohly eskalovat v rusko-ukrajinský konflikt, obhajuje tvrdý postoj vůči Moskvě. „Prezident Putin neoceňuje slabost. Podlézání nebo shovívavost ho neučiní přátelštějším,“ přičemž dodala, že si přeje lepší vztahy s Ruskem a otevřený dialog, ale „vidí fakta: Rusko anektovalo Krym, což je zaškrcení východní Ukrajiny. Aleppo bylo pohřbeno pod kobercem bomb ruských letadel.“
V lednu německá politička varovala, že Evropa nepřikládá dostatečnou pozornost Číně, když uvedla: „Kde Rusko útočí vojensky v kybernetické oblasti, útočí Čína ekonomickými prostředky.“ Kritizovala také čínský autoritářský systém: „Jsem přesvědčena, že snaha dosažení svobody definuje humanitu.“
Během vrcholu migrační krize v roce 2015 kritizovala Maďarsko za použití slzného plynu proti žadatelům o azyl: „Tohle je nepřijatelné a je to proti evropským pravidlům, která máme. Je velmi důležité, abychom dodržovali respekt tam, kde jde o lidskou důstojnost a lidská práva… Uprchlíci mají právo na slušné zacházení.“ K situaci v Polsku v roce 2017 uvedla, že „zdravý demokratický odpor mladé generace v Polsku je třeba podporovat.“
V roce 2014 dočasně hostila u sebe doma mladého syrského uprchlíka, kterému pomohla najít učňovský obor. „Obohatil naše životy,“ uvedla, „tak mnoho uprchlíků se chce v Německu postavit na nohy a něco dělat. Měli bychom se toho chopit a podpořit tuto snahu, pak může být integrace úspěšná.“
V roce 2016 oznámila plány trénovat uprchlíky v Bundeswehru v oborech jako je medicína nebo technologie. „Myšlenka je taková, že jednou se vrátí do Sýrie a pomohou se znovuvybudováním,“ uvedla.
Von der Leyenová vedla rovněž kampaň za sňatky LGBT párů (které Německo legalizovalo v roce 2017) a rozvášnila některé své konzervativní kolegy, když vyzývala k umožnění adopce těmto párům: „Neznám žádnou studii, která by tvrdila, že děti, které vyrůstají (u stejnopohlavních párů) si vedou jinak než děti, které vyrůstají heterosexuálním párům.“