Navzdory rodině Španělsko exhumovalo Frankovy ostatky

generál Franko

Ostatky Franciska Franka (Zdroj: AP)

Média měla vstup zakázán a exhumaci bylo přítomno jen několik vybraných, mezi nimi 22 potomků diktátora.

Jako o vymycování zlého ducha píší některé servery o tom, že španělská vláda se rozhodla k exhumaci ostatků generála Franka. Chce tím umenšit jeho vliv na rozdělení země, které trvá již desetiletí. Rodina byla proti exhumaci.

V největším utajení a za přísných bezpečnostních opatření proběhla dnes celá akce, kdy rakev byla vyzvednuta z velké, impozantní baziliky v Údolí padlých. Místo dlouhá léta přitahovalo turisty i pravicové sympatizanty, kteří k jeho hrobce umisťovali květiny.

Rakev měla být transportována vrtulníkem a uložena v soukromé rodinné hrobce na hřbitově v madridském předměstí El Pardo.

Pro premiéra Sáncheze se stala exhumace a převezení ostatků „El Caudillo“ (vůdce) prioritou a prohlásil, že Španělsko by nemělo „nadále oslavovat“ muže, který vládl železnou pěstí po krvavé občanské válce (1936 - 1939), ve které zvítězily nacionalistické síly a zahynulo kolem půl milionu lidí.

Agentura Reuters zveřejnila premiérovo prohlášení: „Čekali jsme mnoho desetiletí, až zmizí z tohoto monumentu, který byl hanbou Španělska. Všichni diktátoři Frankova ražení - Hitler, Mussolini - z Evropy zmizeli a nebyli poctěni takovými hroby.“

Agentura cituje také slova nejstaršího vnuka Francisca Franka: „Jsem hodně rozezlený, neboť provedli něco tak zbabělého, jako je vykopat mrtvého. Využili ostatky zesnulého k propagandě a politické publicitě, jen aby před volbami získali pár hlasů.“

Pozůstalí prohráli s nynější vládou spor, ale spíše prohráli v konfliktu přívrženců (existuje Nadace F. Franka) a odpůrců Franka, kdy Franko nebude ani v mausoleu v Údolí padlých, ani jak se uvažovalo v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu.

Stavbu mausolea Údolí padlých nařídil Franko v roce 1940 na oslavu jeho „slavné křížové výpravy“ proti „bezbožným“ republikánům. Památné místo zčásti postavili však političtí vězni a stalo se jedním z největších masových hrobů v Evropě, kde se nachází ostatky více než 30 000 mrtvých obou znesvářených stran v občanské válce. Franko na znamení usmíření nechal vztyčit 150metrový kříž určený „všem padlým“.