Názory bez cenzury: Brutalita ve výchovných ústavech. Jak s ní bojovat?

Policisté už zadrželi čtyři ze šesti dívek, které měly o víkendu napadnout svoji vychovatelku ve výchovném ústavu na Praze 4. Okradly ji o mobilní telefon a utekly. Násilí ve výchovných ústavech přibývá a chovanci začínají útočit v organizovaných skupinách. Vznikají ve výchovných ústavech dětské gangy? Jsou vychovatelé v bezpečí? O tom jsme dnes diskutovali v Názorech bez cenzury.
Brutalita ve výchovných ústavech. Jak s ní bojovat?
Prima FTV

reklama

„Je potřeba se zaměřit na ty špatné ústavy, které se dají identifikovat podle toho, jaká je tam útěkovost dětí nebo podle toho, zda tam dochází k násilným činům, případě jiným věcem. To se dá zjistit při kontrolách, které dělá Česká školní inspekce a ta v posledních letech začala trochu pravidelněji chodit do těchto zařízení, předtím se jí to moc nedařilo. V některých zařízeních nebyla třeba deset, patnáct let. Takže pokud tam nějaký ředitel byl delší dobu a dozvídali jsme se z médií, že se tam stalo to a to, tak je to třeba známka toho, že se tam nikdo nebyl podívat, aby to nějakým způsobem zkorigoval. Ale podle mě by hlavním sdělením mělo být, že je potřeba obecně měnit koncepci, měnit přístup k dětem a k tomu jakým způsobem jim je pomáháno, jakou podporu dostávají,“ říká člen Vládního výboru pro práva dítěte Michal Ďorď.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video. Zároveň nám můžete posílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama