Názory bez cenzury: Dá se v České republice objednat trestní stíhání?

Trestní stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo je podle dřívějšího výroku premiéra Andreje Babiše objednávka mafie. Tvrzení rozpoutalo dohady mezi politiky i zástupci justice. To, jestli může být stíhání v Česku účelové, měla potvrdit analýza. O jaké kauzy se opírá? A kolik může být v Česku takových účelových stíhání? Téma pro Názory bez cenzury!
Dá se v České republice objednat trestní stíhání?
Prima FTV

reklama

Je možné takovou věc v Česku objednat? „V každém systému se může stát, že dojde k určitému selhání. Je to zákonitý. Když máte auto, i auto se vám pokazí. Tzn. že to samé se může stát v činnosti soudu, policie, státního zastupitelství. Konec konců trestní stíhání policistů, státních zástupců i soudců v naší praxi bylo a řada z nich byla odsouzena. Takže nelze teoreticky vyloučit, že by některé podezřelé případy existovaly. Já sám jsem měl k dispozici klienta, který byl prostě přesvědčený, že je stíhán z politických důvodů a požádal o provedení takovéto analýzy. Takže analýza byla provedena. Ta to nedokázala vyloučit. Z druhé strany je nutné si uvědomit, že podezřelých případů je absolutní minimum. To jsou jednotky případů ročně, které mohou vyvolávat podezření. Na soudech první instance se třeba projednává patnáct a půl až šestnáct tisíc případů ročně. To znamená, že jako exces to asi vyloučit nelze,“ říká autor analýzy možných účelových trestních stíhání, advokát Karol Hrádela.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!