NÁZORY BEZ CENZURY: Dopis Kajínkovi byla chyba, přiznal Josef Klíma

Ve druhém díle pořadu Názory bez cenzury nám v pátek po poledni na naše otázky na tělo odpovídal publicista Josef Klíma. Ten se v posledních dnech dostal do hledáčku médií kvůli svým vyhroceným vztahům s omilostněným vězněm Jiřím Kajínkem. Chtěl zkušený reportér na Kajínkovi vydělávat? A proč reportáž, ve které noví svědci hovoří v neprospěch Jiřího Kajínka, odvysílal až po jeho propuštění? Tak například na to se ptali naši moderátoři Patrik Kaizr a Karel Voříšek.
Josef Klíma v pořadu Názory bez cenzury
Josef Klíma v pořadu Názory bez cenzury
FTV Prima

reklama

Úvodní dotaz Patrika Kaizra samozřejmě směřoval na rapidní zhoršení vztahů mezi Klímou a Kajínkem. Novinář byl po téměř celou dobu Kajínkova pobytu ve vězení očima veřejnosti brán jako jeho neoficiální obhájce. To už teď ale neplatí a Klíma paradoxně po propuštění Kajínka otočil: „Já jsem nikdy neřekl, že je nevinný. Ale samozřejmě jsem si spíš myslel, že je nevinný, že se stal obětí justičního omylu. A najednou řízením nějakého osudu se to natiminguje tak – já jsem to nijak netimingoval, že ve chvíli, kdy je propuštěn, tak najednou se objeví argumenty proti,“ vysvětloval Klíma a připustil, že se s tím sám nevyrovnává zrovna lehce.

Kajínek svého někdejšího spojence dokonce obvinil ze dvou podrazů. Těmi měl mít propuštěný vězeň podle Klímy na mysli odvysílání svědectví Vojtěcha Pokoše a také nedělní reportáž (tu můžete zhlédnout zde). V té se totiž objevili údajní noví svědci, kteří v ní svědčí v neprospěch Jiřího Kajínka.

 

Do scénáře pořadu mohli prostřednictvím komentářů zasahovat také naši diváci. Mnohé z nich zajímalo, proč Josef Klíma, který se po téměř celý Kajínkův pobyt ve vězení přikláněl k jeho nevině, otočil a odvysílal onu tolik propíranou nedělní reportáž, navíc až po Kajínkově propuštění. Klíma tento svůj krok vysvětloval tím, že teprve po odvysílání svědectví Vojtěcha Pokoše se ozvali další údajní svědci, kteří chtěli promluvit. „Celá léta jsme nalézali informace, které většinou svědčily v Kajínkův prospěch, anebo s námi někdo nechtěl mluvit vůbec. V tom toku informací se po Pokošově svědectví objevily informace od lidí, kteří celá léta mlčeli, protože si mysleli, že o ty jejich informace nemáme zájem… Od nich se odvodily kontakty na další svědky, kteří mi potvrdili to, co tihle svědci říkají,“ uvedl Josef Klíma.

Klíma: Dopis Kajínkovi byla chyba

Na přetřes přišel také Klímův dopis Kajínkovi do vězení. V tom mu měl nabízet peníze za exkluzivní rozhovor a také tour po českých městech – se zpoplatněným vstupem. To zkušený novinář označil za chybu. Dle svých slov chtěl o Kajínkovi natočit dokument do svého pořadu a v rámci toho chtěl omilostněnému vězni vyplatit honorář. „Bohužel jsem do toho dopisu připojil nabídku od dvou ředitelů kulturních domů, kteří říkali: ‚A jestli se s ním uvidíte, vyřiďte mu také, že my bychom měli zájem tady s ním udělat besedu.‘ To byla velká chyba, že jsem tohle udělal. A navíc jsem to udělal těsně před tím, než jsem začal zjišťovat, že mám k natáčení nové svědky, kteří nehovoří v Kajínkův prospěch,“ dodal Klíma. Vyloučil ale, že by se svou reportáží mstil Jiřímu Kajínkovi za odmítnutí této nabídky. Reportáž prý natočil v době, kdy ještě Kajínkovu odpověď neznal.

Josef Klíma se v našem pořadu také rozpovídal o více či méně známých detailech z vyšetřování dvojnásobné vraždy, za kterou poslal soud Kajínka na doživotí. Kromě toho odpovídal na další záludné dotazy našich diváků. Zajímá vás například to, jestli by se chtěl Klíma s Kajínkem usmířit? Komu by publicista přál další milost? A bojí se v souvislosti s propuštěním Kajínka o svůj život? Podívejte se na celý rozhovor uvnitř tohoto článku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!