Názory bez cenzury: Fridays For Future - studentské stávky za klima. Mají smysl?

Ve společnosti teď probíhá něco, co by se dalo nazvat válkou o klimatickou změnu. Jedni říkají, že je to nafouknutá bublina a manipulace s fakty. Druzí zase, že máme posledních pár let na změnu, aby naše planeta mohla přežít. Velmi aktivní v této věci je v poslední době skupina středoškoláků, která si říká Fridays For Future. Mají protesty za klima smysl? A máme brát aktivisty z řad středoškoláků vážně? I o tom jsme mluvili v dnešních Názorech bez cenzury.
Fridays For Future - studentské stávky za klima
Prima FTV

reklama

Studentské stávky v loňském roce zahájila Greta Thunberg, šestnáctiletá švédská studentka. Ta už více než půl roku protestuje za řešení klimatické krize. Na protest proti nečinnosti politiků a společnosti začala loni na podzim každý pátek místo školy protestovat před švédským parlamentem. Od té doby se do stávek zapojily statisíce studentů po celém světě, včetně ČR.

„Jako přírodovědec mohu říct, že globální oteplování je fakt, a to, kterým se to současné liší od těch z minulosti, je v tom, že je způsobeno člověkem a především v tom, že nastupuje takhle rychle. Ta data, která máme zhruba za to období od průmyslové revoluce, ukazují, že změna třeba v té prognóze do konce století je dva až čtyři stupně podle těch modelů. (…) Pětistupňový rozdíl, který tady v minulosti už byl, probíhal asi pět miliónů let. Takže to přizpůsobování v těch regionech bylo úplně jiné, protože tomu se přizpůsobovala vegetace a všechno, ale tady máme tu samou hodnotu během dvou set let. To je to, co je na tom nebezpečné,“ říká předseda strany Zelení Petr Štěpánek.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!