Názory bez cenzury: Hackeři napadají bankovní účty čím dál častěji – jak se před jejich útoky chránit?

Platební karty, mobilní telefony, nakupování na zahraničních e-shopech. Riziko číhá na každém rohu. Jsme dost opatrní? Stalo se vám někdy, že vám někdo z kreditní karty ukradl peníze? A jak se vlastně v dnešní době technologií před podobnými útoky chránit? O tom jsme se bavili v Názorech bez cenzury.
Hackeři napadají bankovní účty čím dál častěji
Prima FTV

reklama

To, že lidem mizí z účtů peníze, je čím dál častější. Pro příklad můžeme uvést případ muže z Plzně, který přišel během chvíle o více než šest tisíc korun. Když se podíval na výpis z účtu, viděl, že během hodiny stihl svojí platební kartou platit v New Yorku, Londýně a Hongkongu. Je tedy bezhotovostní platební styk bezpečný? „Určitě je nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Což vidíme i z těchto příkladů. Možná, co se dá doporučit, nebo co je dnes takový trend, tak jsou mobilní prvky placení bezpečnostní, jako je Apple Pay nebo Android Pay, kde je to zabezpečení lepší. Člověk hned vidí, za co utrácí peníze. Tohle může být maličko zvýšení toho standardního zabezpečení,“ říká bezpečnostní expert společnosti ESET Václav Zubr.

V posledních dnech si lidé stěžují na platby z Facebooku, kdy jim z účtů zmizely i tisíce korun. Je dobré mít na sociálních sítích uloženou svou kreditní kartu? „Já si to nemyslím. Přiznávám, že jakékoliv heslo, ten PIN a nějaké ověřovací údaje jsou vlastně takovými citlivými údaji, které bychom si měli chránit co nejvíce, a ne je mít uložené na všech možných veřejně přístupných místech, kde je můžeme nějakým způsobem sdílet. Informaci kolik máte v peněžence také s nikým nesdílíte,“ tvrdí za Českou bankovní asociaci Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a kyberbezpečnost.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama