Názory bez cenzury: Jaká je po dvou desítkách let naše role v NATO?

Jaká je po dvou desítkách let naše role v NATO? A bylo chybou odsouhlasit v té době - tedy v roce 1999 - bombardování bývalé Jugoslávie? Na jakého nepřítele se dnes NATO připravuje? V čem je naše největší síla? Tomu jsme se dnes věnovali v Názorech bez cenzury!
Jaká je po dvou desítkách let naše role v NATO?

reklama

„To rozhodnutí bombardovat svrchovaný stát bez toho, aniž by o tom rozhodla rada bezpečnosti je akt agrese. A já se dodneška s tím nemohu smířit, že my jsme se stali spolupodílníky. (…) Je to smutnou etapou v dějinách NATO. A není to věcí vojáků, vůbec bych do toho ty vojáky v této chvíli nechtěl plést. Je to věcí politiků a rozhodnutí politických reprezentací jednotlivých států,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna.

„Některá ta rozhodnutí byla skutečně kontroverzní, je potřeba se z nich poučit. A to, co říkáte, že bombardovat ze tří kilometrů třeba nějaký objekt, mimo jiné jednou třeba byl zasažen vlak, který byl považován za obrněný transportér a podobně. Je potřeba v takových případech být velmi opatrný a poučit se z toho, což se ne vždycky podaří, protože řada těch bombardování například v Afghánistánu z velké výšky znamenala, že se třeba bombardovalo na svatební průvod. (…) Ale obecně ten cíl byl dosažen, byť to asi má pravděpodobně některé ty velké otazníky na konci,“ reagoval armádní generál Jiří Šedivý.

Zajímá vás toto téma? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete posílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama