Názory bez cenzury: Máme strach označit útoky na Srí Lance za teroristické?

Na Srí Lance zasáhly bombové útoky místní obyvatele na nejvýznamnější křesťanské svátky – Velikonoce. Široká veřejnost útoky odsoudila. Někteří mluví o násilí, ale nazvat událost drsným teroristickým útokem na křesťanskou společnost se ale zřejmě zdráhají. Proč tomu tak je? Bojíme se ozvat proti útokům na naše náboženství? Ostýcháme se nazývat věci pravými jmény? Odpovědi na tyto otázky přinesly dnešní Názory bez cenzury.
Máme strach označit útoky na Srí Lance za teroristické?
Prima FTV

reklama

Čeho chtějí radikálové dosáhnout, jestliže si vybírají pro své útoky právě takové symboly, jako jsou křesťanské svátky? „Já si myslím, že to není jenom otázka radikálů, ti radikálové používají jenom jiné prostředky než ostatní. Ale v zásadě je to tak, že pokud se stanete muslimem, tak je vaší povinností usilovat o to, aby se tomu Mohammedově učení podřídil celý svět. A jak sám Mohammed řekl, Alláh mi dává zvítězit skrze působení strachu. Tzn. šířit strach, ukázat, že nikdo není bezpečný před útoky islamistů, ukázat, že nikam se neschováte v žádném období roku a přimět lidi, aby konvertovali k islámu, aby se podřídili. Takhle si myslím, že tomu rozumí sami ti islamisté,“ říká sociolog Petr Hampl.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete posílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!