Názory bez cenzury: Nakažených spalničkami stále přibývá! Co s tím?

Počet nakažených spalničkami v České republice znovu stoupnul. Po více než měsíci, kdy to vypadalo, že epidemie ustupuje, naopak přibylo nových případů. Nejvíc jich je v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Letos spalničkami onemocnělo 523 lidí. Pro srovnání - za celý loňský rok jich bylo 203. Proč se nákazu zatím nedaří zkrotit a proč někteří lidé odmítají očkování proti spalničkám? Téma pro Názory bez cenzury.
Nakažených spalničkami stále přibývá! Co s tím?
Prima FTV

reklama

Proč se šíření epidemie spalniček nedaří zastavit? „Spalničky jsou onemocnění nakažlivé a bohužel vysoce nakažlivé, takže počítáme, že na každý ten indexový případ je tady osmnáct případů, které se hodně nakazí, a to je věc, která samozřejmě určuje to, že epidemie probíhá nějakým způsobem a zatímco ostatní epidemie mohou vyhasnout téměř spontánně, tak tato epidemie spontánně nevyhasne. Musíme tady dělat poměrně přísná opatření, aby nedocházelo ke kontaktu. A tak jak v populaci narůstá počet těch, kteří nejsou imunní vůči spalničkám, tak samozřejmě tito jsou v přímém ohrožení a pokud dojde ke kontaktu s pacientem, který vylučuje virus, tak samozřejmě může dojít k onemocnění. A to je jeden z důvodů, proč ty spalničky je poměrně těžké zastavit,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete zasílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama